Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Různé podoby narození Ježíška

Česko

V sálech Nejvyššího purkrabství Pražského hradu v Jiřské ulici je do 4. ledna otevřena výstava padesátky historických i moderních betlémů, které pořadatelé svezli z celé republiky.

PRAHAK nejzajímavějším exponátům výstavy Betlémy v Nejvyšším purkrabství patří podle jejího kurátora, sekretáře Spolku českých betlemářů Jana Rody například betlém Jarmily Haldové. „Je přijímán jako jedno z nejkrásnějších betlemářských děl současnosti. Z každé postavy vyzařuje radost ze zázraku zrození nového života. Autorka zúročila svoji řezbářskou zdatnost, malířské umění i schopnost vnímat radosti všedních dnů.“

Dalším zajímavým exponátem s dramatickou historií je model betlému pro Chrám sv. Víta. „Je jedinou připomínkou záměru vytvořit betlém pro tento chrám,“ vysvětluje kurátor. Iniciátorem akce tehdy byla „Jednota pro dostavění Chrámu sv. Víta na Pražském hradě“. Návrh „českých jeslí“, který provedla Helena Johnová, byl v roce 1938 schválen. Práce na originálu však přerušila 2. světová válka a následně nástup komunistů v roce 1948. „Rozměrné dílo ve vysokém stupni rozpracovanosti se ztratilo. Sochařské pojetí scény vychází z prostého života všech českých, moravských a slovenských krajů. Proto se klaní Ježíškovi pastýři z Valašska a Slovácka, daráci přišli z Hané, Chodska, Třeboně. Pouze králové s průvodem jsou pojati v tradičních krojích.“

Podle kurátora výstavy je dalším pozoruhodným „kouskem“ historický deskový betlém ze Slaného, který je ukázkou vývoje zobrazování biblického příběhu o narození Ježíše. Deskové betlémy patří mezi naše nejstarší zachované betlémy. Tento konkrétní pravděpodobně pochází z konce 18. století.

Za zmínku stojí i soubor betlémů ze Šluknovska, kde na přelomu 19. a 20. století působilo mnoho schopných řezbářů, kteří příběh o narození Krista zpodobňovali v tzv. nazarénském stylu. Jedním z prvních byl Josef May (1828–1897). Výstava na Hradě ukazuje betlémy zhotovené z různých materiálů, například oblíbené perníkové, klasické dřevěné i papírové, jesličkové archy i podmalby na skle. K vidění je také replika staré jesličkové loutkové hry, která publikum bavila před více než sto lety. Návštěvníci mohou vidět malou rekonstrukci scény, na níž se hraje s dobovými loutkami.

Vstupné je přizpůsobeno zájmu rodin s dětmi, jeho část jde už tradičně na dobročinné účely.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...