Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sáček zachrání uříznutou ruku

Česko

Dva mladí Češi zaujali americké armádní odborníky svým vynálezem.

Lékařská věda je dnes tak daleko, že dokáže úspěšně přišít oddělenou část těla (odborně nazývanou amputát) a vrátit postiženého do normálního života. Stačí ale jen málo, aby i dobrá snaha o záchranu končetiny veškerou snahu chirurgů předem odsoudila k nezdaru.

Studenti František Kolek a Václav Kocián z Chrudimi zkonstruovali zařízení, které umožní čerstvě amputovanou ruku nebo nohu zachránit. „Aby byla replantace úspěšná, musí být splněna tři kritéria. Plocha řezu nesmí oschnout, takže se musí překrýt vlhkou gázou. Dále musí být končetina chlazena na zhruba čtyři stupně Celsia, ale nesmí zmrznout. Když ji dáte k ledu, vzniknou omrzliny,“ vysvětluje František Kolek.

„Zároveň musíte zabránit mechanickému poškození. Stačí položit amputát na pevnou podložku – jak jsou svaly ochablé, tlak končetinu zničí a nelze ji přišít,“ dodává mladý vynálezce.

Před lety ho při četbě odborné literatury o urgentní medicíně zaujalo, že neexistuje žádné profesionální zařízení na uchování a převoz amputovaných končetin. Improvizovaný postup je složitý a časově náročný. V praxi se amputát zabalí pouze do roušky, a když je náhodou k dispozici led, obloží se jím.

František Kolek chtěl vyvinout zařízení, které končetinu zachrání. Oslovil dva kamarády, z nich nakonec vydržel jen Václav Kocián. Nejprve uvažovali o využití ledu. „Počítali jsme s tím, že by na záchranné službě mohli mít uložen kontejner s ledem v mrazicím boxu, a jakmile by vyjížděli, vzali by si sadu s sebou. Jenže nám řekli, že většinou nevědí, k čemu jedou, takže s sebou nemůžou vozit pokaždé všechno,“ konstatuje Václav Kocián. Nakonec na základě pokusů, studia odborné literatury a konzultací s odborníky vznikl vynález, který chrání amputované lidské končetiny do doby, než jsou přišity zpět k tělu.

Tvoří ho dva průhledné igelitové pytlíky (autoři jim říkají kontejnery), z nichž jeden je naplněn krystalickou bílou látkou – močovinou, trocha gázy a tkaničky. Amputovaná končetina se vloží do prázdného sáčku a ten se neprodyšně uzavře. Vloží se do kontejneru s močovinou a zalije litrem a půl vody.

Reakcí močoviny s vodou se ruka ochladí na potřebné čtyři stupně Celsia po dobu až dvou hodin. Jinak by amputát odumřel už po několika desítkách minut.

„Sadu jsme připravili tak, aby ji mohla používat rychlá záchranná služba, ale i laikové. Mohla by být k dispozici především na pracovištích, kde hrozí úraz, například na pilách nebo v řeznictvích,“ říká Václav Kocián. Použitý materiál je levný, takže výrobní cena se vejde do 200 korun.

Studenti se svým vynálezem vloni obsadili 2. místo v národním kole středoškolské odborné činnosti. Byli vybráni k reprezentaci na mezinárodní soutěži v USA. Tam si jich všimli američtí vojenští odborníci, kteří podobné zařízení postrádají. Americká armáda ale může financovat jen americké projekty, takže se Češi musejí snažit sami. Momentálně vyrábějí prototyp, který armáda otestuje, pak se pokusí zařídit sériovou výrobu. Pokud vynález uspěje, může do budoucna odvrátit doživotní zmrzačení mnoha lidí nejen u nás, ale i ve světě.

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!