Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sametová revoluce po íránsku

Česko

Povolební vřava v Íránu - Zprvu klidné opoziční protesty začaly získávat násilnější charakter

Demonstrace odpůrců znovuzvoleného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda se konaly i přes zákaz úřadů.

TEHERÁN/PRAHA Již během vášnivé předvolební kampaně byly snahy stoupenců opozičního kandidáta Míra Hosejna Músávího přirovnávány k pokusům o „sametovou revoluci“ v Íránu. Po volbách je to stejné. Vláda v čele s Ahmadínežádem však nechce připustit, aby se v Íránu zopakoval vývoj z Československa z podzimu 1989.

Protesty proti výsledkům prezidentských voleb, ve kterých s drtivou převahou zvítězil dosavadní prezident Ahmadínežád, se v neděli večer přesunuly na půdu Teheránské univerzity. Před budovou se sešly asi tři tisícovky studentů, kteří začali skandovat „smrt diktátorovi“ a házet kameny a Molotovovy koktejly na příslušníky policie. Ti odpověděli slzným plynem a obušky. V noci pak příslušníci íránské policie a milicí vtrhli do kampusu největší univerzity v metropoli. Jak vylíčil agentuře AP jeden z tamních studentů Akbar (kvůli bezpečnosti uvedl pouze jedno jméno), policie prohledala studentské ubytovny a sekerami rozbíjela počítače a nábytek. Nakonec kolem 4. hodiny ranní pozatýkala desítky studentů, kteří protestovali proti manipulacím při prezidentských volbách. Policisté s sebou odnesli paměťové karty a další součásti softwaru počítačů. Mnoho studentů utrpělo vážná zranění včetně zlomenin a řezných ran. „Hodně studentů odjíždí domů ke svým rodinám, bojí se,“ řekl Akbar. „Ale ostatní zůstávají. Policie a milice vyhrožují, že se vrátí a zatknou všechny studenty, které uvidí,“ dodal. Teheránská univerzita je středem íránského proreformního hnutí. Naposledy byla svědkem střetů během studentských protestů v roce 1999.

Protesty prý provázela střelba Včera navíc v ulicích manifestovalo několik set tisíc stoupenců íránské opozice. Demonstraci údajně doprovodila sporadická střelba. Agentury v této souvislosti hovoří o jednom mrtvém a dalších zraněných. Protesty se konaly i přes zákaz ministerstva vnitra, které oznámilo, že jakýkoli otevřený odpor bude brán jako „nelegální“. „Nepotřebujeme žádné povolení,“ skandoval včera dav Músávího příznivců v reakci na zákaz. „Íránci dají přednost smrti před ponížením“ a „Músáví, podporujeme tě“, skandovali. Músáví ostře napadá výsledky voleb a prohlašuje je za zmanipulované. V neděli se kvůli tomu obrátil na radu dohlížitelů se žádostí o anulaci hlasování. V tomto kroku ho k velkému překvapení zahraničních médií podpořil i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který se s Músávím v neděli sešel. Chameneí dosud podporoval Ahmadínežáda a projevil uspokojení nad jeho volebním vítězstvím. Ve státní televizi také vyzval jeho odpůrce, aby své protesty vedli „důstojně“. Tvrdé potlačování protestů Músávího stoupenců ostře odsuzuje Západ. Objevují se i pochybnosti o správném průběhu voleb. Iránský velvyslanec v Paříži byl povolán „na kobereček“, aby si vyslechl znepokojení Francie nad „brutálním potlačováním pokojných protestů a opakovaným porušováním svobody slova a tisku“.

Írán totiž podle některých zpráv vykazuje ze země západní novináře a včera poprvé nevyšel Músávího deník. Německo z Teheránu odvolalo svého velvyslance. Evropská unie chce požádat o přešetření průběhu íránských voleb. Některé státy přijaly Ahmadínežádovo vítězství s nadšením. Ke gratulaci Spojených arabských emirátů se včera připojila i Severní Korea.

***

Íránská trojka

Mír Hosejn Músáví

Liberální politik vyšel z prezidentských voleb jako poražený, ačkoli měl podle analytiků reálnou šanci na úspěch. Zpochybnil výsledky voleb a požádal o jejich anulaci. Naděje, že se tak stane, je však mizivá. Podle západních médií nyní může za pomocí svých početných stoupenců z řad mladší střední třídy vyvinout nátlak na Ahmadínežáda a íránskou teokracii a přimět je k tomu, aby vedli méně konfrontační politiku vůči Západu.

Ajatolláh Alí Chameneí

Duchovní vůdce Íránu, jenž má v zemi nadále rozhodující slovo, dal pokyn Músávího stížnosti okolo regulérnosti voleb prošetřit. Zároveň vyzval jeho stoupence, aby protesty vedli legálním způsobem. Za Ahamdínežádovým vítězstvím, které označil jako „svátek“, doposud stál. Podle jedné z teorií si je vědom toho, že tvrzení o zmanipulování voleb může poškodit islámský systém v zemi, ale ještě více se bojí vítězství umírněného kandidáta.

Mahmúd Ahmadínežád

Vítěz prezidentských voleb, jehož triumf narušují trvající protesty jeho odpůrců a pochybnosti o regulérnosti voleb. Podle některých hlasů demonstrace podcenil, když je označil jako „nespokojenost fanoušků po fotbalovém zápase“ a sám přitom oslavoval vítězství. Nyní se snaží převzít kontrolu nad situací. I přesto nemůže zabránit tomu, že se z Músávího stává nová silná osobnost íránské opozice, která má u obyvatelstva velkou podporu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...