Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Šárka je podobná jako Stenmark

Česko

Jeho jméno v lyžařském světě náležitě zvoní. Předchozích dvacet let se trenér Pavel Šťastný (64) staral v USA o výchovu mladých lyžařů, předtím se ale o tomhle slovensky hovořícím rodákovi z Prahy mluvilo především v souvislosti s úspěchy Olgy Charvátové-Křížové, Jany Gantnerové či Petra Jurka.

Před třemi měsíci se vrátil do vlasti, aby si plácl s elitní slalomářkou Šárkou Záhrobskou.

* LN Potkáváte se ještě někdy se skvělými lyžaři, které jste dříve trénoval?

S Olinou jsem v kontaktu pravidelně, vede lyžařské gymnázium ve Špindlu. S Janou jsem si volal zrovna před dvěma dny; šéfuje slovenskému sjezdovému lyžování a má hotel ve Smokovci. Petra Jurka jsem potkal v zimě ve Vancouveru na letišti, daří se mu také dobře.

* LN Po Charvátové a Gantnerové tedy trénujete další elitní lyžařku. V čem je Šárka Záhrobská jiná než její neméně slavné předchůdkyně?

Šárka je především jiná generace. Vyrůstala už v demokratickém státě, zatímco Olina s Janou ještě v tvrdém komunismu. Je skoro neuvěřitelné, co tehdy dokázaly Olina s Janou v podmínkách, které jsme měli. Teď už třeba není problém s celníky, protože se může volně cestovat. Olina s Janou už byly sice ve světě uznávané, ale na hranicích je celníci přesto nechávali svlékat, jestli něco nepašují. Dovedete si představit, jak to na ně muselo působit? Žijeme úplně jinou dobu, takže je dost složité porovnávat.

* LN Je složitější vycházet s lyžařkami nebo s lyžaři?

Když lyžařka trenérovi věří, je ochotna pracovat i na 110 procent. U chlapů to bývá trochu jiné. Někdy dělají určité věci podle sebe a trenér to kolikrát ani neví...

* LN V čem tkví podle vás největší kouzlo Záhrobské?

Je psychicky velmi odolná. Vždyť získala na třech světových šampionátech po sobě medaili a další přidala na olympiádě. Navíc její stabilita výkonů je skoro neuvěřitelná. Před pár dny jsme testovali materiál v hale v Hamburku a Šárka dokončila všech 45 jízd. Dokáže zrychlovat tempo, posuzovat svůj pohyb i materiál.

* LN Nedávno jste prohlásil, že co se týče mentální stránky věci, je Záhrobská snad nejlepší na světě. Dá se ona psychická odolnost natrénovat?

Tahle věc je určitým způsobem daná, natrénovat se dá velmi těžko. Spíše se během kariéry jen dolaďuje. Podobné povahové vlastnosti měli třeba Stenmark nebo Girardelli. Tomu operovali dvanáctkrát kolena a stejně vyhrál pětkrát celkově Světový pohár.

* LN Znáte nějaký recept, jak zařídit, abyste si časem nezačali lézt na nervy?

Velice důležitý je fakt, že Šárka má kolem sebe víc lidí, celý tým. Má manažera, fyzioterapeutku, servismana, mě. Všichni pracují se společným cílem, aby dokázala využít maximum ze svého potenciálu.

* LN Až do loňského roku Záhrobskou trénoval její otec. Jak dlouho podle vás může ve sportu fungovat vztah otec-dcera?

Já vztah Šárky s jejím otcem neznám, takže se k tomu těžko mohu vyjádřit.

* LN V letech minulých Záhrobská působila poněkud uzavřeným dojmem. Teď se ale zdá, že prochází jistou proměnou. Všiml jste si?

Jak jsem ji měl možnost poznat, uzavřená do sebe určitě není. Je velice příjemná a všude v zahraničí i hodně populární. Všiml jsem si, že třeba i mezi tréninkovými jízdami jí nedělá problém se někomu podepsat, s někým se vyfotit.

* LN Může se ještě vůbec lyžařka formátu Záhrobské zlepšovat?

Jedna z nejhorších věcí je, když se člověk uspokojí s tím, co je teď. Soupeři nespí, materiály se vyvíjejí, nové designy lyží ovlivňují styl i techniku. Je třeba stále hledat detaily, které se dají ještě zlepšit.

* LN Neprospělo by Záhrobské, kdyby se mohla připravovat společně s dalšími lyžařkami? Jako to třeba dělají čeští muži.

Pro Šárku už to není důležité; výkonností a systémem přípravy je úplně jinde než zbytek republiky. A co se týče českých chlapců, možná mají někdy společný kondiční trénink a bydlí ve stejném hotelu, ale na sněhu netrénují všechno stejně jako tým.

* LN Jak moc drahý jste trenér?

Když dostanete nabídku od takové sportovkyně, jakou Šárka je, tak se neodmítá. Pro mě je to jednak uznání, zodpovědnost, ale také motivace. O finančních věcech ale mluvím nerad.

* LN Před dvaceti roky jste prohlásil, že na českém lyžařském svazu pracují poněkud pomalejší lidi, neschopni přizpůsobit se vývoji. Když jste se z Ameriky vrátil, ještě jste je tam našel?

Dnes už jsou tam mladí lidi, svaz ale stále nemá tolik peněz, aby mohl financovat týmy, jako to funguje třeba v Rakousku či třeba USA. Problém je v tom, že oni říkají - dělej to dobře, a my vám nějak pomůžeme. Podmínky pro sport tady nejsou dostatečné, protože společnost do sportu nechce dávat potřebné peníze.

* LN S lyžemi jste sjezdil celý svět. Můžete tedy srovnávat...

Třeba ve Švédsku, Norsku, USA či Kanadě se zastává filozofie, aby lidé byli chytří a zdraví. Což je pro každou zemi samozřejmě lepší než nechat mládež, aby drogovala. Právě řešení těchto malérů pak stojí obrovské peníze. Je třeba pochopit, že sport musí být dotovaný. Nemůžeme přece předpokládat, že si na sebe vydělá. To neexistuje nikde na světě. Všude se sport dotuje, v naší společnosti to ale bohužel nefunguje.

PAVEL ŠŤASTNÝ * Čas předrevoluční: Zřejmě nejlepší český lyžařský trenér historie dovedl Olgu Charvátovou v roce 1984 k bronzové medaili na zimní olympiádě v Sarajevu. Jeho další svěřenkyně Jana Gantnerová v témže závodě skončila pátá. Obě patřily ke světové extratřídě a vyhrávaly i závody Světového poháru. Šťastný, coby hlavní trenér, měl na starosti třeba i slalomáře Petra Jurka, který ve slalomu patřil do nejlepší světové desítky. * Čas porevoluční: V roce 1990 odešel do USA, i proto, že se mu nelíbila málo pružná práce svazových funkcionářů. V zámoří sklízel úspěchy zejména s mladými lyžaři. Dostal i nabídku pracovat v americké sjezdařské reprezentaci. Letos na jaře se po dvaceti letech vrátil do rodné Prahy, zejména kvůli Šárce Záhrobské, kterou začal trénovat.

Autor: