16. prosince 2008 12:27, aktualizováno  15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy je raněn. Češi nevyvěšují vlajky EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 475Diskuse
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na půdě Evropského parlamentu kritizoval Českou republiku i jejího prezidenta.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na půdě Evropského parlamentu kritizoval Českou republiku i jejího prezidenta. | foto: AFP

BRUSEL/ŠTRASBURK Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země předá na konci roku předsednictví EU Česku, kritizoval Prahu, že na všech veřejných budovách v ČR nejsou vyvěšeny vlajky Evropské unie. Sarkozy zároveň vytkl prezidentu Klausovi jeho nedávné jednání s delegací europoslanců.

Unijní vlajku mimo jiné odmítá na Pražský hrad vyvěsit právě Klaus. "Byli jsme raněni, když jsme viděli, že evropské vlajky nejsou na všech veřejných budovách v České republice," uvedl před europoslanci Sarkozy.

České ministerstvo zahraničí nicméně uvedlo, že na jeho sídle vlajka EU visí stále. Také vláda na své Strakově akademii vlajku má. Vicepremiér pro EU Alexandr Vondra již dříve řekl, že by bylo vhodné, kdyby i na Hradě vlajka byla, pokud se tam budou nějaké akce spojené s EU.

Během nedávného setkání prezidenta Václava Klause a zástupců Evropského parlamentu, za nějž Klause Sarkozy rovněž kritizoval, tam ale nebyla.

Sarkozy: Tak se se symboly EU nejedná
Člen delegace a šéf frakce Zelených v EP Daniel Cohn-Bendit před dvěma týdny jako člen delegace europoslanců českému prezidentovi přinesl vlajku EU a s Klausem si vyměnil několik ostrých slov, přičemž tehdy se mu dostalo zastání i u šéfa Evropského parlamentu Hanse Gerta-Pötteringa a tentokrát i u Sarkozyho. Ten se přitom dnes s Cohnem-Benditem pohádal jen krátce před svým vystoupením.

"Takto se nejedná s předsedy Evropského parlamentu, ať už je Klausova politická angažovanost jakákoliv," řekl francouzský prezident na adresu českého protějšku. "Takto se nejedná se symboly Evropské unie," prohlásil francouzský prezident.

Víra v české předsednictví existuje
Sarkozy nicméně v několika dnešních vystoupeních v Evropském parlamentu, kde spolu s poslanci hodnotil uplynulé francouzské předsednictví a nedávný summit EU, nebyl k České republice výhradně kritický. Již na vrcholné schůzce evropských lídrů, která se uskutečnila minulý čtvrtek a pátek, chválil premiéra Mirka Topolánka a pokračoval v tom i dnes, především kvůli jeho postoji k lisabonské smlouvě o reformě EU.

"Topolánek ve velmi odvážném prohlášení řekl, že navrhne ratifikovat lisabonskou smlouvu," řekl. Čeští poslanci a senátoři sice budou o osudu nástupce odmítnuté euroústavy hlasovat až v příštím roce, ale Sarkozy ocenil výrok českého ústavního soudu, že ratifikační proces může začít.

První muž Francie se navíc nebojí, že by české předsednictví bylo nepředvídatelné a mělo by páchat škody, jak spekulují některá francouzská média. "Kontinuita Evropské unie pod českým předsednictvím je zaručena," doplnil Sarkozy.

EU pomohla některým státům ubránit se krachu
Sarkozy také před poslanci řekl, že kdyby Evropská unie
nezasáhla proti projevům finanční krize, některé členské státy EU by v současnosti stály před krachem a jejich bankovní systém by byl zcela zničený.

Evropská unie se za uplynulých téměř šest měsíců francouzského předsednictví shodla na několika opatřeních. Sarkozy vyzdvihl několikamiliardovou půjčku v eurech pro Maďarsko, která jej prý ochránila od kolapsu. V současnosti je navíc unie ještě připravena poskytnout finanční pomoc Lotyšsku, které se také dostalo do važných hospodářských problémů.

Půjčky pro jednotlivé země však zdaleka nedosahují objemu peněz, s nimiž počítá takzvaný plán obnovy, na němž se minulý týden dohodli šéfové států a vlád členských států EU.

Schwarzenberg kritiku odmítl
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Sarkozyho kritiku odmítl. Šéf české diplomacie soudí, že francouzskému prezidentovi Sarkozymu nepřísluší, aby za nevyvěšení vlajky EU na Hradě kritizoval hlavu českého státu. I když by si podle Schwarzenberga valná část obyvatelstva přála, aby vlajka na Hradě vlála, je prý na prezidentovi, jakou tam vyvěsí. Ministr podotkl, že povinnost vyvěsit vlajku nedefinuje žádný závazný zákon. "Nepřísluší jiné hlavě státu, aby kvůli tomu našeho prezidenta kritizoval," uvedl.

Odmítavě na Sarkozyho výtku reagoval také prezidentův mluvčí Radim Ochvat. "Pražský hrad je symbolem české státnosti, českého státu, ne Evropské unie. Není důvod, proč tyto historické tradice měnit," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK
  • 475Diskuse