22. března 2010 20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy po prohraných krajských volbách pozměnil vládu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nicolas Sarkozy se svojí ženou Carlou Bruniovou v den voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy se svojí ženou Carlou Bruniovou v den voleb. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po nedělní prohře jeho pravice v krajských volbách pozměnil vládu. Především odchází jeho velký politický spojenec, ministr práce Xavier Darcos a přicházejí představitelé jeho stranických soupeřů.

Tyto kroky  oznámila Sarkozyho kancelář.

Změny ve vládě přišly poté, co ve volbách neuspělo všech 20 kandidujících ministrů. Například Darcos prohrál ve svém volebním okrsku s kandidátkou socialistické opozice v poměru 28 ku 56 procentům hlasů. Volbami oslabený Sarkozy musel podle agentury AFP také vyjít vstříc svým kritikům uvnitř vládní většiny.

Více čtěte:

Prezidentův úřad oznámil, že Darcose nahradí dosavadní ministr financí Eric Woerth, který dostal za úkol ihned připravovat reformu nákladného důchodového systému. Novým šéfem financí se stane osobnost blízká bývalému Sarkozyho stranickému rivalovi a exprezidentovi Jacquesu Chirakovi, François Baroin, který má za úkol snížit rekordní státní deficit.

Sarkozy pustil nově do vlády i spolupracovníka svého hlavní nepřítele v řadách pravice Dominiqua de Villepina. A to poslance Georgese Trona, který bude ministrem pro státní správu. Villepin přitom uvažuje o vytvoření vlastní strany, se kterou by bojoval v příštích prezidentských volbách proti Sarkozymu. Hlavně jmenování Trona ukazuje podle komentářů na prezidentovu snahu spojit všechny pravicové proudy. Kabinet musí opustit také státní tajemník Martin Hirsch, který jako člen levého středu symbolizoval prezidentovu snahu využívat i talentů levice. To mu někteří jeho straničtí kolegové vyčítali. Hlavní příklad této prezidentovy vstřícnosti k levici, ministr zahraničí Bernard Kouchner, však podle všeho zůstane ve funkci.

V čele vlády zůstává François Fillon, který se ráno radil s prezidentem o postupu po drtivé porážce v krajských volbách. Místní komentáře označily změny ve vláda za mírné.

Ve druhém rozhodujícím kole krajských voleb získala opoziční Socialistická strana a její spojenci 54 procent hlasů, zatímco Sarkozyho konzervativní Svaz pro lidové hnutí (UMP) jen 35,3 procenta. Opozice bude nyní vládnout ve 21 z 22 krajů metropolitní Francie, vládní pravici zbylo jen Alsasko a zámoří.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz