23. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Už jsou tady, varoval před otrhanými Afričany. Vyfotil i otce, který v Česku žije 10 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA V otevřené facebookové skupině Jsem pro obnovu státních hranic, která vystupuje proti přijímání uprchlíků, zveřejnil muž vystupující pod jménem Jochen Vogel snímky Afričanů z pražské tržnice Kolbenova. Chtěl tím upozornit na údajně hrozivý nárůst afrických imigrantů v Česku. Minimálně v jednom případě ale totálně šlápl vedle. Na snímku se totiž objevil i muž, který zde žije už deset let a stará se o svých pěti dětí.

Muž, který na Facebooku vystupuje pod jménem Jochen Vogel, zveřejnil na sociální síti přibližně desítku fotografií Afričanů pohybujících se na bleších trzích v Praze. Snímky sice nijak nekomentoval, avšak album nazval „Afričtí migranti“. 

Stejné obrázky, které pořídil 18. července, umístil nejen do otevřeného alba na svém profilu, ale také do skupiny s názvem Jsem pro obnovu státních hranic a doplnil je následujícím textem: „Dnes, Kolbenova, bleší trhy. Za poslední měsíc se tam počet Afričanů znekonečněnásobil (rozuměj - nebyl tam ani jeden, teď desítky).“

Špína Afriky, citoval muž

Podle něj se totiž od léta 2014 po Praze pohybují skupiny afrických bezdomovců, o nichž prý média mlčí. Do Evropy prý migruje i „značná část lidí z lagoského podsvětí“, jež s odkazem na slova diplomata Konga Serge Boreta Bokwanga označil za „špínu Afriky“. 

Podle Vogela vyfocení Afričané rozhodně nejsou spořádanými občany. Své tvrzení dokládá například následujícím argumentem: „Jeden z těchto mužů kupoval několik krabic zlevněných dámských bot, vyřazený nábytek a bílou techniku. Na burze se pohybují poslední měsíc, a předpokládám, že pokud by zde ‚spořádané žili‘ roky, tak obuv i základní vybavení domácnosti mít budou“. Muži jsou podle něj navíc zanedbaní a nosí znečištěné oblečení.

V mailové konverzaci se serverem Lidovky.cz také tvrdil, že se údajnou kriminalitou této skupiny již delší dobu zabývá česká policie. Přesný zdroj však odmítl uvést.  

Jen den poté, co vyšla zpráva, že ženě, která na Facebooku šířila falešné zprávy o podřezání zvířat imigranty, hrozí až dva roky vězení (VÍCE ČTĚTE ZDE), fotografie Afričanů ze sociální sítě zmizely. Vogel je po dvoudenní konverzaci s redaktory odstranil, ačkoli se podle jeho slov nedopustil ničeho zakázaného. 

Takové tvrzení si navíc pojistil tím, že jsou na obrázcích i další postavy. Fotky jsou podle něj jen zachycením „jedinečné atmosféry a ruchu“ blešího trhu a mají dokumentární charakter. I přesto název alba po několika hodinách přejmenoval jen na „Bleší trhy“, informace o imigrantech tak úplně zmizela.

Uživatel Jochen Vogel zveřejnil na Facebooku několik snímku Afričanů, kteří pracují na bleších trzích Kolbenova. Podle něj jde o uprchlíky, kteří se podílejí na růstu kriminality.

Přesto jeho snímky řadě dalších uživatelů sítě posloužily k vyjádření nenávisti vůči uprchlíkům v Česku. Že by se na tom coby autor fotografií jakkoli podílel, však Vogel důrazně popírá s tím, že nemůže za další šíření příspěvku.

„Zveřejnil jsem je z důvodu rozporování mediálních informací, že zde žádní uprchlíci nejsou, ač vím z policejních zdrojů, že nigerijští bezdomovci jsou v Praze již od podzimu 2014 v počtu několika desítek lidí,“ napsal serveru Lidovky.cz a doplnil, že se na trzích pohybuje dlouhé roky a jejich vývoj bedlivě sleduje. 

„Bleší trhy navštěvuji od jejich počátku na Novodvorské, tedy téměř dvacet let, a pokud by se na nich v takové míře objevovali otrhaní afričtí imigranti již v minulosti, jistě bych si toho všimnul.“

Pochybná Vogelova činnost ale vyděsila přinejmenším manželku jednoho z mužů zachyceného na fotkách - Nigerijce žijícího v Česku už deset let. Album objevila náhodou. 

„Čím ho ohrožuje chlap, co jde na Kolbenku koupit boty svým dětem nebo koupit pár starých kazeťáků na vývoz? Dochází mu, že ti chlapi tu mají rodiny, platí tu daně...? Opravdu by mě zajímaly jeho myšlenkové pochody,“ napsala serveru Lidovky.cz žena, jejíž jméno redakce z logických důvodů nezveřejní. 

Svého tatínka na internetu poznalo i jedno z jeho dětí. „Fotku na Facebooku ale bohužel viděla i naše devítiletá dcera, která už vnímá i zprávy v médiích a ptala se mě, jestli je tatínek nebezpečný,“ zoufala si. V minulosti totiž otce pěti dětí, který se živí prodejem použitých předmětů, prý bezdůvodně napadli na ulici.

Podle jeho ženy však nikoho „nezabíjí ani neznásilňuje, ani nepřipravuje o kulturu“. Naopak své příbuzné prý rád obdarovává nahrávkami Josefa Zímy či Evy a Vaška, doplnila v nadsázce.

Příště zbraň místo foťáku? bojí se rodina

„Teď se musím reálně bát, že příště na něj, až zase půjde po ulici, někdo nenamíří fotoaparát, ale zbraň. Za tento pocit děkuji všem bezmozkům, kteří se neštítí xenofobii a rasismus sdílet a šířit,“ doplnila manželka muže vyfoceného Vogelem. 

Rodina se kvůli publikování fotek ocitla v poněkud bezradné situaci. Obává se toho, co může přijít v budoucnu, zároveň se ale nechce pouštět do boje s odpůrci migrace. Manželka afrického obchodníka se totiž strachuje, aby upozorněním na problém neohrozila svou rodinu a nevyvolala vlnu nenávisti.

Má za to, že ji nikdo nemá jak pomoci. Album sdílené na Facebooku se ani nepokoušeli nahlásit správci, stejně tak záležitost neohlásili na policii. Se sociální sítí prý nemají v tomto ohledu dobré zkušenosti. „Pokoušela jsem se o to už v minulosti a bylo to úplně zbytečné,“ uvedla manželka muže, kterého Vogel vyfotil. Na policii se obrátit nechce, myslí si totiž, že se tím ničeho nedocílí. „To by asi neprošlo. Jde o focení na veřejném prostranství,“ doplnila.

Pražská policie se podle zjištění serveru Lidovky.cz zatím nezabývá. „Z dostupných evidencí nevyplývá, že by se někdo na pražskou policii s podobným oznámením obrátil,“ sdělila policejní mluvčí Andrea Zoulová. „Jelikož se jedná o internetový prostor, nelze v tuto chvíli vyloučit, že se celou věcí nezabývá jiný útvar Policie ČR,“ doplnila. Policejní prezidium se k záležitosti nevyjádřilo s ohledem na ochranu osobních údajů. 

„V případě, že se kdokoliv cítí být ohrožen jednáním druhého, nelze než doporučit obrácení se na příslušné místní či obvodní oddělení Policie ČR s oznámením. Policie ČR se každým takovým oznámením bude zabývat a prověří případnou protiprávnost,“ uvedl mluvčí prezidia Jozef Bocán. Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky


Grafton Recruitment Praha
ADMINISTRÁTOR NÁKUPU

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz