Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Sčítání lidu v malém: i o jídle

Česko

Sčítání lidu si vyzkouší nejdříve školy. Budou zjišťovat třeba oblíbenost školních jídelen.

PŘEROV Jak vám chutná ve školní jídelně? I na takovou otázku budou odpovídat školáci v projektu Minisčítání. Jakési předehře nadcházejícího sčítání lidu, která má pomoci získat důvěru v účast v něm.

První zkušební školní minisčítání mají za sebou v přerovské základní škole Trávník. Žáci tří osmých tříd tam zkušebně vyplňovali formuláře. „Zjišťovali si, kolik je tam modrookých a kolik lidí nemá rádo fyziku,“ řekla ředitelka Marie Mifková. Trávník byl jednou ze tří škol v republice, kde si statistici minisčítání zkoušeli.

Ve skutečnosti bude minisčítání širší - otázek budou téměř dvě desítky a budou pro celou republiku jednotné. V říjnu a v listopadu se do něj může zapojit až 3500 škol -je určeno pro žáky čtvrtých až devátých tříd základních škol či nižších ročníků víceletých gymnázií. Bude ale záležet na vedení jejich škol, zda se rozhodnou zapojit.

„Děti vyplní dotazník a potom budou moci srovnávat, nakolik se regiony liší, hledat si výsledky až na úroveň školy. A zjistit tak třeba to, kde jim nejvíc chutná jídlo ve školní kuchyni,“ řekl LN mluvčí sčítání Ondřej Kubala. Zjišťovat budou i představy o ideálních školních výletech či čas, který tráví u internetu. Minisčítání není pro Český statistický úřad zkušební metodou pro zpracování výsledků skutečného sčítání. To se bude dít opět vyplňováním klasických sčítacích archů. Úkolem minisčítání je spíše popularizovat je. „Ukázat, jak je důležité a třeba i zajímavé srovnání,“ připomíná Kubala. Děti pak mohou svým zájmem motivovat i rodiče, aby se zajímali o skutečné sčítání.

Informační kampaní se statistici snaží předejít obavám, které provázely předchozí celostátní sčítání v roce 2001. Tehdy museli mnoho lidí přesvědčovat, aby se do něj zapojili, že není důvod k obavám ze zneužití informací. Ty má sice podle zákona každý člověk povinnost poskytnout, další zpracování údajů je však přísně anonymní. Přesto mnozí lidé před devíti lety vyjadřovali nedůvěru ke sčítacím komisařům a další informace nosili přímo na pracoviště statistického úřadu. Na nevyplnění údajů přitom prodělávají i města a obce - pokud někdo nevyplní a neodevzdá sčítací formulář, radnice bude z daní dostávat méně peněz. Podíly daní se totiž rozdělují podle počtu obyvatel zjištěného při sčítání každoročně aktualizovaného o hlášení o stěhování. Oproti registru obyvatel je například v Brně rozdíl až čtyřicet tisíc lidí v neprospěch městské pokladny. „České Minisčítání se inspirovalo britským projektem Census At School, který vznikl v roce 2000 v rámci informační kampaně sčítání lidu 2001,“ sdělila Eva Kortanová z Českého statistického úřadu, která Minisčítání vede. Smyslem je stejně jako v Británii seznámit školáky s principem sběru, zpracování a využití statistických dat. Pro učitele statistici připraví vzorové lekce pro obohacení výuky.

***

VELKÉ SČÍTÁNÍ

Jednou za deset let Sčítání lidu, domů a bytů je nejrozsáhlejší prací statistiků v republice, zúčastnit by se ho podle zákona měli všichni obyvatelé. Vzhledem k rozsahu se koná jen jednou za deset let, tentokrát společně na celém území Evropské unie. Rozhodným okamžikem, tedy chvílí, k níž bude třeba archy pravdivě vyplnit, bude půlnoc z 25. na 26. března 2011. Sčítání přináší množství cenných údajů, které nelze jiným způsobem efektivně zjistit - ty jsou pak třeba podkladem pro dělení daní mezi obce, ale i pro zjišťování situace obyvatel, od níž se pak odvíjí třeba různé formy podpory.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: