8. července 2014 14:54, aktualizováno  16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atentátník útočil mezi ženami a dětmi, s nimiž čeští vojáci komunikovali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel (vpravo) a jeho zástupce Aleš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel (vpravo) a jeho zástupce Aleš... | foto: ČTK

PRAHA Atentátník, který v Afghánistánu odpálil sebevražednou nálož, se vmísil do davu místních lidí, se kterými vojáci komunikovali. V davu byly i ženy a děti, z čehož vojáci usuzovali, že situace je v podstatě bezpečná. Novinářům to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Atentátník měl na sobě podle Pavla uniformu afghánské národní policie, nástražné zařízení bylo umístěno ve vestě.

 Podle Pavla vojáci vykonávali standardní patrolu a útok nebylo možné předjímat.

Vojáci v rámci patroly prověřovali místo možného odpalu raket, ze kterého byly rakety odpalovány v minulých dnech. Součástí takové akce je podle Pavla i komunikace s místními. S nimi mají vojáci podle generálního štábu nadstandardní vztahy a v minulosti nezaznamenali žádné zvláštní problémy.

K TÉMATU

V davu byly také ženy a děti

"Nakonec takový indikátor, jako přítomnost dětí a žen v tom davu, byl i pro naše vojáky signálem, že situace je v podstatě bezpečná. To, že se tam vmísil člověk, který měl podle všeho uniformu afgánské národní policie a odpálil se, je skutečně věc, která se nedá předjímat a nedá se tomu ani zabránit," řekl Pavel.

V rámci patroly vojáci hlídkuji až 20 kilometrů od základny a zajišťují její ochranu před odpalováním neřízených střel a pohybem nehlášených ozbrojených lidí.

Letecká základna Bagrám leží necelých 50 km od Kábulu

Letecká základna Bagrám leží necelých 50 km od Kábulu

Letecký speciál pro oběti

Český voják, který útok přežil, není v bezprostředním ohrožení života, ale má za sebou operaci a čekají ho další. Novinářům v Praze to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Transport zraněného zatím kvůli dalším plánovaným lékařským zákrokům není možný.

Pro ostatky jeho čtyř kolegů, kteří útok sebevražedného atentátníka nepřežili, bude ve středu vypraven letecký speciál, podle Pavla by se měl vrátit ve čtvrtek. Pavel zároveň vyjádřil soustrast všem rodinám a blízkým padlých vojáků. Ceremoniálu při příletu jejich ostatků na vojenské letiště v Praze-Kbelích se účastní i prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman kondoluje po úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman kondoluje po úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu

Prezident Zeman k úmrtí českých vojáků

  • Čtyři čeští vojáci zabití v úterý v Afghánistánu nezemřeli zbytečně, neboť bojovali proti mezinárodnímu terorismu. Prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Nevyloučil přitom, že teroristé ukrývající se v této středoasijské zemi plánovali útoky na další města a země včetně České republiky.
  • Útok na české vojáky se stal během hlídky v okolí základny Bagrám na východě Afghánistánu. "Na této základně jsem poměrně nedávno byl a je možné, že jsem právě s těmito vojáky mluvil," uvedl prezident, který vyjádřil hlubokou soustrast rodinám padlých mužů.
  • "Nezemřeli zbytečně," zdůraznil Zeman. "V Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu," řekl prezident. Připomněl útoky teroristické organizace Al-Káida v USA v roce 2001, v Madridu o tři roky později, v Londýně v roce 2005 a v Bombaji před šesti lety.
  • "Není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města včetně České republiky," poznamenal Zeman. "Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí," dodal.
Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz