21. dubna 2012 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf odborářů: Plný Václavák? To považuji za velké vítězství

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil na protivládní demonstraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil na protivládní demonstraci. | foto: ČTKČTK

PRAHA Počet lidí, kteří v sobotu dorazili na protestní akci v centru Prahy, předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila mile překvapil. "Je vidět, že naštvanost lidí opravdu stoupá," podotkl.

Lidovky.cz: Kolik jste odhadoval, že přijde lidí? A jak hodnotíte skutečný stav?
Tak já, jak je o mně známo, nikdy netipuji. Já jsem řekl, že bych si přál, aby se Václavák naplnil. A on se naplnil. To považuji za velké vítězství, protože ještě před rokem jsme si nedovedli představit, že by se to podařilo.

Lidovky.cz: Máte už nějaká čísla, kolik lidí dorazilo?
To teprve musíme vyčíslit. Ale z tohoto pohledu to pro mě bylo milé překvapení a je vidět, že ta naštvanost lidí opravdu stoupá. A to by si vláda měla uvědomovat při těch krocích, které bude dělat dál.

Masovou demonstraci odborů jsme sledovali zde:

Praha zažila jednu z největších demonstrací od roku 1989. Václavské náměstí se zcela zaplnilo, protestovat proti vládě Petra Nečase přišlo podle odborářů přes 100 tisíc lidí. Demonstranti požadovali konec vlády, padaly i výzvy ke generální stávce.

Lidovky.cz: Myslíte, že protest bude mít reálný dopad na další postup vlády?
Já si myslím, že by si vláda neměla zahrávat s míněním občanů, protože to se projevuje už dneska v tak obrovské šíři, že by na to měli určitě brát zřetel. A druhá věc je, že i ten způsob, jakým se chce vláda postavit k tomu, jestli bude dál vládnout, nebo nebude - jestli se dohodne s jedněma veverkama, nebo s druhýma - vždyť to je pro srandu králíkům! Já být premiér, tak s tím seknu, protože to je pro ostudu. Já se za tuto vládu stydím.

Lidovky.cz: Jaké plánujete další kroky, pokud vláda bude i po pondělku, kdy se má rozhodnout, pokračovat?
Další schůzky budou během týdne a tam se budeme bavit o tom, jaké formy budeme volit.

Lidovky.cz: Hovořil jste na pódiu i o generální stávce. I to je tedy možná varianta?
Generální stávka je velmi těžké slovo a velmi těžký kalibr. Ve hře je ještě řada organizací, které jsou v podnicích, a tam se třeba dokážou dohodnout. Záleží, jak se k tomu postaví oni. Jedna věc je, když to "zapíchnou" železničáři, kteří zavřou železniční uzel a stojí to. Ale u podnikatelský subjektů je to obtížnější. Samozřejmě že i oni jsou naštvaní a podporují všechno. Ale jestli budou ochotni jít až do těchto akcí, to se uvidí.

  • 46Diskuse