Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Šéf strážníků padá, zpět nesmí

Česko

Ředitel brněnské městské policie přišel o židli.

Definitivně. Primátor na jeho místo vyhlásil výběrové řízení a stanovil podmínky, které ani po osmnácti letech v čele strážníků nemůže dodržet.

BRNO Personální smršť ve vedení Brna pokračuje. Nečekaně rychle padl ředitel městské policie Daniel Šíma. Podle některých zdrojů se mu vymstilo i to, že nedávno vystoupil z ODS, jejímž členem předtím roky byl.

Šímův odchod včera LN nepřímo potvrdil primátor Roman Onderka (ČSSD). „Výběrové řízení na místo ředitele městské policie bylo vypsáno,“ sdělil primátor. Šíma s Onderkou sice čtyři roky spolupracovali, ale nyní právě Onderka využil nové koalice ČSSD a ODS a prosadil vyhlášení výběrového řízení i na Šímovo křeslo.

Vypsání výběrových řízení na ředitele příspěvkových organizací, společností patřících městu a šéfů magistrátních odborů, kteří své funkce zastávají déle než pět let, je součástí koaliční smlouvy. Kromě šéfa strážníků se „hledají“ ředitelé například pro některá zdravotnická zařízení či magistrátní odbory. „A po Novém roce budou vypsána další řízení,“ upřesnil Onderka.

Šímovy dny jsou sečteny, sám se totiž nemůže přihlásit. Splňuje sice podmínky, které pro vedení strážníků dává zákon, ale radní je ve výběrovém řízení zpřísnili: žádají vysokoškolské vzdělání právnického nebo ekonomického směru. A to Šíma nemá. Městskou policii téměř od jejího vzniku v roce 1992 vedl, protože měl zákonem předepsanou licenci strážníka.

„Středoškolské vzdělání na ředitelské místo není dostačující, ředitel městské policie by měl být právník nebo mít vysokoškolské vzdělání ekonomického směru, filozofa si na takovém místě také neumím představit,“ podotkl Onderka. „Mnohým se to nelíbí, ale politici také musí obhajovat svůj mandát každé čtyři roky a ani tito ředitelé si nemohou myslet, že dostali místo do penze,“ zdůraznil.

Podle neoficiálních informací si Šímův odchod přála i část ODS, jejímž členem byl. „Hlasování nebylo jednotné, část lidí ho chtěla podržet, část nikoli,“ uvedl zdroj seznámený s hlasováním v městské radě. Šímovi se politicky mohlo vymstít to, že spolupracoval s Onderkou a v minulém funkčním období, kdy byla ODS v opozici, stranu opustil.

Onderka vysvětluje, že v obsazování vedoucích funkcí chtějí zasadit řád, ředitelé institucí budou muset obhajovat svá křesla po pěti letech. Zatím však radní obsazují především volná místa, výjimkou je šéfovské křeslo Nemocnice Milosrdných bratří, na které se vrátil bývalý lidovecký náměstek primátora Daniel Rychnovský. Ten musí svou funkci obhajovat.

Na řadu však zřejmě přijdou i další: dlouho je ve své funkci například ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, šéf zoo Martin Hovorka, nejvyšší brněnský hřbitovník Marek Šamšula či generální šéf dopravního podniku Bedřich Prokeš.

Pokud jde o místo ředitele městské policie, nejvíce se jako o případném Šímově nástupci hovoří o bývalém řediteli brněnské státní policie Jaroslavu Přikrylovi, který Šímovi dělá náměstka. Odpovídá všem požadavkům tendru. „Mohl by si přivést i další policisty, kteří se chystají opustit řady státní policie,“ zní sídlem strážníků. Někteří tam za Šímu zvažují i petici.

Ředitel městské policie má výsadní postavení, jeho změnu nemusí potvrdit jen radní, ale i zastupitelé. Ti ještě mohou verdikt změnit.

***

ŠÉF BUDOVATEL

Ten, který vybíral první strážníky Daniel Šíma do čela brněnské městské policie nastoupil krátce poté, co se v roce 1992 původní magistrátní odbor změnil v plnohodnotné centrum strážníků. Městskou policii tak fakticky budoval. Šéfovalo mu postupně pět primátorů (čtyři z ODS, jeden z ČSSD). Podle zákona zůstane i po sesazení zaměstnancem městské policie.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: