Sen se rozplynul. Sparta končí

Letenští fotbalisté proti Kodani zcela propadli a na jaře si v Evropské lize nezahrají

PRAHA Odhodlání fotbalistů Sparty postoupit ze základní skupiny Evropské ligy zamrzlo jako všechny louže na Letné.

V tuhém mrazu a na zasněženém trávníku sparťané nezvládli rozhodující utkání a po debaklu 0:3 s Kodaní získali smutnou jistotu: na jaře si v pohárech nezahrají.

„Je to velká škoda, ale Kodaň ukázala, že byla jasně lepší,“ uznal domácí kouč Jozef Chovanec.

Cestu mezi 32 nejlepších týmů jeho týmu zahradily především dvě branky senegalského útočníka N’Doyeho, jehož zásluhou bylo už po půl hodině rozhodnuto.

Domácí mohli nadávat na arktické podmínky a těžký terén, ale viditelnější příčinou byla spíše absence obou klíčových stoperů.

K distancovanému Tomáši Řepkovi totiž před utkáním překvapivě přibyl i Roman Hubník. Hvězda Sparty ještě v pátek tvrdila, že stoprocentně nastoupí, ale poraněný nárt nakonec rozhodl jinak.

„Chyběly nám dva základní pilíře a mužstvo tím bylo otřeseno. Když nám vypadnou hráči ze základu, máme s tím pořád problém,“ uznal Chovanec.

Hubník, který dost možná v zimě z Letné zmizí, pak na tribuně jen sledoval, jak Hušek a Hoheneder jako záskok nestíhají.

Smutná a děsivá podívaná Poprvé ve 22. minutě, kdy si nikým nehlídaný N’Doye vyskočil na přímý kop a pohodlně zavěsil do branky. Podruhé o osm minut později, když si N’Doye počkal na centr zleva a pro změnu nohou zvýšil.

Hráči, kteří doma přehrávali Kluž i Eindhoven, v klíčovou chvíli ztratili hlavu a najednou nevěděli, co hrát. Chyběl jim pohyb, odvaha, a hlavně - sebevědomí.

Sparťané celých třináct dní ladili formu jen na své poslední letošní vystoupení, jenže na hřišti pak připomínali soubor, který jako by hrál pohromadě vůbec poprvé.

Absence Hubníka nalomila psychiku hráčů víc než síla soupeře. Byl to smutný pohled.

Vždyť do šance se domácí poprvé dostali až na začátku druhé půle, jenže Juraj Kucka po rohu hlavičkoval jen do gólmana Wilanda.

Zatímco Sparta potřebovala k postupu nutně vyhrát, Kodani stačila i remíza, takže s dvoubrankovým náskokem mohla být zcela v klidu.

Tím spíš, když ještě v 53. minutě poslal Hoheneder v pokutovém území k zemi N’Doye a Gronkjaer z následné penalty zvýšil už na 3:0.

Pro sedmnáct tisíc promrzlých fanoušků to byla krutá podívaná. Ostudný výkon, penalta a vyloučení Pamiče, i to museli skousnout. „Hráli jsme tragicky,“ ulevil si záložník Igor Žofčák.

Slavit tak mohli jen dva Češi -Zdeněk Pospěch a Libor Sionko v dresu dánského týmu. „Jsem hrdý, že jsme tady vyhráli, protože Sparta doma neprohrála, už ani nevím kdy. Kontrolovali utkání od první do poslední minuty,“ radoval se kouč Kodaně Stale Solbakken.

Po blamážích reprezentace a Slavie v Evropské lize sice držela Sparta naději českého fotbalu, ale marně. I na ni se nakonec pískalo.