Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Seniory okrádají falešní vnuci

Česko

Více než tisícovka seniorů loni uvěřila průpovídkám podvodníků a dobrovolně jim odevzdala úspory

Počet podvedených seniorů rok od roku stoupá. Přímo u nich v bytě je okrade jak falešný vnuk, tak obchodní zástupce nebo opravář.

PRAHA Během několik minut přišla osmasedmdesátiletá důchodkyně ze Zaloňova u Jaroměře o více než 150 tisíc korun. V době oběda k ní do domu přišla neznámá žena a požádala ji o kousek chleba a vodu. Starou paní nakonec přesvědčila, aby jí šla jídlo do kuchyně připravit. Mezitím se do domu vplížila druhá žena, která vše proslídila a ukradla peníze, které si důchodkyně roky střádala.

Právě podle takového scénáře se v Česku odehrává čím dál tím víc případů. Podle nejčerstvějších statistik policie eviduje za loňský rok 1162 případů podvedených seniorů, což je o 78 více než v roce 2009. Celkem si tak pachatelé přišli na 37 milionů korun.

„Roste i agresivita pachatelů a jsou čím dál organizovanější,“ upozorňuje Pavla Kopecká z Policejního prezidia. Skupiny často jezdí nejen po České republice, ale stejní pachatelé okrádají důchodce i v Polsku, Rakousku a na Slovensku. Hlavní organizátoři už do „terénu“ většinou nechodí, špinavou práci nechávají na prostřednících, které předem náležitě „proškolí“. Policisté evidují celkem 25 legend, které si podvodníci vymyslí, aby se dostali ke starým lidem do bytu. Nejčastějším scénářem je lež o příbuzných, tedy že se vydávají za rodinného příslušníka dotyčného seniora.

110 tisíc pro vnuka na auto Jeden takový případ se odehrál na konci roku na Královéhradecku. Podvodník z postaršího manželského páru fintou vytáhl během několika minut telefonního hovoru téměř všechny celoživotní úspory. Seniorům zavolal mladík, který se představil jako jejich vnuk. Prosil je o peníze na nové auto. Když mu je přislíbili, jako by mimochodem se zmínil, že toho má moc v práci a pro peníze pošle kamaráda. „Důvěřiví senioři neváhali a požadovanou částku připravili,“ popsala Marta Trávníčková z tamní policie. Že přišli o sto deset tisíc korun, manželé zjistili až několik dní poté, co k nim na návštěvu dorazili jejich opravdoví příbuzní.

Gangy si své oběti vybírají podle telefonního seznamu. „Když je to Alois, Antonie nebo Jarmila, tak předpokládají, že se jedná o starého člověka,“ popisuje Kopecká. Pachatelé bývají rétoricky velmi zdatní, mají vysokou sociální inteligenci. Často vypadají velice seriózně. „Mají inteligenční kvocient, schopnost se učit, jsou to geniální psychologové,“ upozorňuje Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra.

Pro seniory, kteří žijí sami, je velmi těžké kriminálníky odhalit. „Když byli oni mladí, takový hyenismus nebyl. Nepřipouští si, že by se to mohlo stát právě jim,“ míní Kopecká.

Nejvíce případů se vloni odehrálo v Praze a na Moravě. Konkrétně v Moravskoslezském kraji se pachatelé nejčastěji vydávají za pracovníky plynáren. „Případně za pracovníky různých pojišťoven,“ sdělila krajská mluvčí Daniela Vlčková.

Policie přiznává, že je na podvodníky často krátká. Sice pochytá prostředníky, ale organizátoři nemají problém si za ně během několik týdnů sehnat náhradníky. „My sice nějakou skupinu zrealizujeme, ale oni si rychle najdou další lidi,“ potvrzuje Kopecká. Jedinou skutečnou obranou tak je prevence. Ani ta ale někdy nezabírá. „Znám případy lidí, kteří prošli semináři, školením. Nakonec stejně naletěli,“ upozorňuje Gjuričová.

***

6433 trestných činů spáchaných na osobách starších 60 let evidují policisté jen za loňský rok. V průměru jsou tak senioři cílem násilníků či podvodníků téměř osmnáctkrát denně na území Česka.

1162krádeží a podvodů proběhlo za využití důmyslných legend. Fiktivní vnuci, záminky pro vstup do domu či smyšlené historky pomohli pachatelům připravit důchodce o více než 37 milionů korun. Oproti předchozímu roku je to téměř sedmiprocentní nárůst.

Policisté varují, že pachatelé jednají organizovaně. Vytypují si osoby, které se nemohou bránit, a udeří. Zvyšuje se při tom i jejich agresivita.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....