25. ledna 2010 21:07, aktualizováno 26. 1 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sesuvy půdy uvěznily u Machu Picchu dva tisíce turistů. Možná i Čechy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Incké mésto Machu Picchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Incké mésto Machu Picchu. | foto: Reprofoto

LIMA Prudký déšť a sesuvy půdy uvěznily na 2000 turistů u incké pevnosti Machu Picchu v peruánských Andách. Lidé nemohou odcestovat, protože tamější železniční trať je v současné době neprůjezdná. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury mohou být mezi zablokovanými turisty i Češi.

"My se skutečně důvodně domníváme, že mezi uvězněnými turisty by mohli být Češi, odhadujeme maximálně deset," řekl v úterý Okamura. Odhady opírá o počet Čechů, kteří každoročně Peru navštěvují. V loňském roce bylo podle něj v Peru asi 6000 českých turistů, z toho 2000 přes cestovní kanceláře a 4000 individuálně, jako takzvaní baťůžkáři. "A drtivá většina návštěvníků Peru do Machu Picchu zamíří," poznamenal.

Mluvčí peruánské železnice Soledad Caparo podle agentury AP uvedl, že železnice dnes na této trati dočasně přerušila provoz a snaží se o odstranění bahna a kamení z železničních kolejí. Vlaky jsou jediným dopravním pojítkem mezi městem Cuzco a lokalitou Machu Picchu.

Ministr turistiky Martín Pérez sdělil, že vláda možná vyšle vrtulníky, které evakuují turisty a místní obyvatele z oblasti Machu Picchu do nejbližšího města. Podle agentury AFP šest vrtulníků skutečně v úterý pro turisty přiletělo.

Někteří turisté se ubytovali v tamějších hotelech a penzionech, jiní čekají na nádraží. Ministr ujistil, že zásoby potravin jim vystačí nejméně na čtyři dny.

Silné lijáky sužují tamější oblast již tři dny. Při sesuvech půdy zemřeli již dva lidé a byly poškozeny kamenné památky na archeologických lokalitách. V oblasti byl vyhlášen stav nouze.

"Zapomenuté město" Machu Picchu ležící ve výšce přibližně 2400 metrů navštíví každý rok až 500 000 turistů.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz