Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Silnice zažijí drogovou válku

Česko

Policisté přikoupili testery a letošní rok chystají četné zátahy na omámené řidiče

PRAHA Místo půllitru piva joint marihuany. Tak dosud někteří mladí řidiči obcházeli policejní kontroly. Cestou z taneční party spoléhali na to, že policisté u šoférů kontrolují pouze alkohol, drogy jen velmi zřídka.

Tento předpoklad by jim už ale letos vyjít nemusel. Policisté si na drogami omámené řidiče hodlají více došlápnout. „V letošním roce se budou v daleko větší míře provádět testy na drogy. Kontrol bude mnohem více,“ varuje především mladé řidiče šéf české dopravky Leoš Tržil.

Ostrá varovná slova si může dovolit. Dopravní policii se totiž i v době všeobecného šetření podařilo o třetinu navýšit počet drogových testerů Drugwipe. „Na konci loňského roku jsme jich získali 32 tisíc a pro letošní rok jich máme dalších padesát. Celkem tak disponujeme 82 tisíci drogových indikátorů,“ říká ředitel české dopravní policie. Nešlo o nijak zanedbatelnou investici. Jednorázový orientační test totiž přijde na zhruba 700 korun. Celková náklady tak činí více než 5 700 000 korun. Testery bude využívat kromě dopravky i pořádková policie.

V hledáčku policie jsou i řidiči kamionů Dopravka má dva jasné cíle: mladé řidiče a poměrně překvapivě i šoféry kamionů. „Řidiči kamionů se drogami povzbuzují, aby vydrželi za volantem delší čas. Drogové testery tak budeme mít u sebe při kontrolách, kde zjišťujeme, zda řidiči nepřekračují povolenou dobu řízení. Když na nějakého takového šoféra narazíme a on bude zcela fit, stává se automaticky podezřelým, že mohl drogu užít,“ popisuje zátahy na druhou rizikovou skupinu Tržil.

Ještě problémovější jsou podle něj mladí motoristé, kteří mají k drogám velmi blízko. Policisté hodlají lépe vytipovávat místa, kde na takové řidiče mohou narazit. Zátahy tak budou probíhat především ve večerních či nočních hodinách před diskotékami a tanečními kluby.

Od většího nasazení testerů si policie slibuje více odhalených zdrogovaných řidičů. Dosavadní čísla jsou totiž tristní. Stačí nahlédnout do policejních statistik za první půlrok 2010. Zatímco opilců za volantem odhalily policejní hlídky téměř sedm tisíc, zdrogovaných šoférů pouze 844. V některých krajích policisté dopadli za půl roku třeba jen sedm drogových hříšníků.

Dorůstá skupina pravidelných uživatelů drog Drogovou ofenzivu kvitují i odborníci na omamné látky. „Čím více měřičů bude policie mít, tím lépe. Kýžený efekt se ale dostaví jen tehdy, pokud budou ty měřiče využity účelně. To znamená, že bude dopravní policie spolupracovat s ostatními policejnímu složkami tak, aby věděla, kde se takoví lidé nacházejí a kdy je může na silnicích očekávat,“ myslí si Marek Blažejovský z Národní protidrogové centrály, který se na problematiku drog za volantem specializuje. Ten varuje před tím, že situace se zdrogovanými šoféry se bude navíc stále zhoršovat.

„V současné době odrůstá skupina -náctiletých, kteří jsou zvyklí užívat drogy v daleko větší míře než současná generace starších řidičů. Ten problém se bude vyskytovat čím dál častěji,“ tvrdí Blažejovský.

Zjišťování drog u řidičů je poměrně složitá záležitost. Policisté mají k dispozici jakousi příručku, jak drogou ovlivněného člověka poznat. Když u motoristy rozpoznají nějaké příznaky, dají mu obvykle dýchnout do měřiče alkoholu. Až když je výsledek negativní, přejdou k testu na drogy. Omamné látky indikují z potu a slin řidiče. I pozitivní test je ale poté stále jen orientační. Důkazem je až droga zjištěná v moči či krvi. I tak se ale najdou případy, kdy soud řidiče osvobodil, protože neuznal, že množství návykové látky by ovlivnilo motoristu, že by svým chováním spáchal trestný čin.

***

Policisté chtějí v letošním roce vyhlásit boj zdrogovaným řidičům.

Nakoupili 82 tisíc drogových testerů, které chtějí využívat při silničních kontrolách.

Zaměřit se chtějí především na mladé řidiče. Zátahy proto policisté plánují v okolí tanečních akcí či koncertů.

Ve větší míře hodlají kontrolovat i řidiče kamionů, kteří užívají drogy, aby při dlouhých cestách za volantem neusnuli.

Podle statistik soudních lékařů zemřelo loni na silnicích kvůli omamným látkám 22 lidí.

Policisté jsou vybaveni také kartičkou, která jim podle různých příznaků napoví, kterou drogu zřejmě řidič užil.

Návykové látky zjišťují policisté u řidičů pomocí jednorázového testu Drugwipe.

Když je tento orientační test pozitivní, policisté řidiče převezou na odběr moči a krve. To už poslouží jako důkaz pro soud.

Test Drugwipe indikuje drogu buď ze slin nebo z potu šoféra.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....