10. září 2009 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sjednocené Německo bude horší než Hitler, obával se Mitterrand

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 70Diskuse
François Mitterrand | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy François Mitterrand | foto: ČTK

LONDÝN Bývalý francouzský prezident François Mitterrand se údajně tak obával znovusjednoceného Německa, že ho před tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou přirovnal k Adolfu Hitlerovi.

Vyplývá to podle dnešního britského tisku z dosud tajné zprávy z roku 1990, která je součástí diplomatických dokumentů. Britská vláda se chystá, že ji zítra zveřejní.

Podle záznamu zahraničněpolitického poradce "železné lady" Charlese Powella vyjádřil Mitterrand na soukromém setkání s Thatcherovou v lednu 1990 v Elysejském paláci obavu z návratu "zlého" Německa, které kdysi vládlo Evropě. Pokud by si kancléř Helmut Kohl prosadil svou, sjednocené Německo by mohlo získat větší prostor, než se to podařilo Hitlerovi, a Evropa bude muset nést následky, varoval prý tehdy francouzský prezident.

Pokud bude Německo územně expandovat, dostane se Evropa tam, kde byla rok před vypuknutím první světové války, upozornil dále Mitterrand jen tři měsíce po pádu berlínské zdi. Právě tato událost z listopadu 1989 otevřela cestu pro opětovné spojení západního a východního Německa, které se uskutečnilo v říjnu 1990.

Margaret Thatcherová: proti sjednocení Německa

Thatcherová se podobně jako Mitterrand stavěla ke sjednocení Německa negativně. Mezi dalšími dokumenty, které se Londýn chystá zpřístupnit, je podle dnešních The Times i záznam, v němž bývalá premiérka vyjadřuje údiv nad prohlášením tehdejšího britského velvyslance v Bonnu, který vítal úvahy o znovusjednocení země.

Vyplývá z nich také, že tehdejší britské ministerstvo zahraničí považovalo plány na sjednocení Německa za uskutečnitelné už od počátku roku 1989. Po pádu berlínské zdi se obávalo, aby zatvrzelý postoj premiérky nedostal Thatcherovou do izolace.

Běžně jsou britské vládní dokumenty zpřístupňovány veřejnosti po 30 letech. V případě této série asi 500 spisů ale udělal Londýn výjimku a zveřejní je už po dvou desetiletích, aby demonstroval kladný postoj britských diplomatů ke sjednocení Německa, vysvětlují The Times.

Mitterrand byl zvolen prezidentem Francie dvakrát po sobě. V čele státu působil od roku 1981 až do roku 1995, kdy úřad v 78 letech opustil. Zemřel 8. ledna 1996.

ČTK
  • 70Diskuse