Skifařka Knapková si spravila chuť

SCHINIAS/PRAHA Dosáhla na své první zlato z velkých podniků. Skifařka Miroslava Knapková, dvojnásobná vicemistryně světa, která letos v závodech Světového poháru skončila pokaždé hned za „nepřemožitelnou“ Běloruskou Karstenovou, nicméně v olympijském finále v Pekingu na ni po viróze zbylo až páté místo, vyhrála mistrovství Evropy na olympijském kanále v řeckém Schinias. V dějišti OH z roku 2004, kdy skončila čtvrtá, si na sklonku sezony poopravila reputaci. „Určitě jsem si spravila chuť, zlatá medaile je pro mě satisfakce za Peking,“ připomněla osmadvacetiletá svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského své letošní olympijské snažení, kdy i přes virózu osmdesát minut po skifu zaskočila na dvojskifu za Jitku Antošovou a spolu s Gabrielou Vařekovou dojely šesté.

Knapková nyní nemohla brát ohledy na skutečnost, že se ve finále evropského šampionátu neutkala s žádnou z letošních olympijských finalistek.

„Všechny soupeřky měly stejnou šanci, pro mě taky nebylo jednoduché hledat další motivaci. Taky já bych si určitě ráda vzala dovolenou, ale na druhé straně jsem toužila po mezinárodním úspěchu,“ přiznala Knapková.

Ve startovním poli skifařek neměla chybět Bulharka Nejkovová, olympijská vítězka z Pekingu.

„Jenže nakonec dala přednost dvojskifu, a v něm Bulharky dojely na šestém místě,“ přiblížila česká veslařka, která po stříbru z loňského mistrovství Evropy nyní vyhrála finálovou jízdu o téměř sedm vteřin před Belgičankou De Deckerovou.

Pokračování na straně 23

Dokončení ze strany 24

K Pekingu, kde ji přibrzdila viróza, se už Knapková nechce vracet.

„Nemá to cenu. Jenom vím, že jsem zdaleka nebyla jediná z veslařů, koho něco podobného postihlo, podobně jako naši Jitku Antošovou z dvojskifu. V pořádku nebyla ani Běloruska Karstenová, největší favoritka skifu, která čtyři roky neprohrála, ale nakonec horko těžko vyválčila bronzovou medaili. Navíc si vezměte, že rozdíl mezi ženskými a mužskými skify bývá kolem 35 vteřin, a v Pekingu to bylo asi dvacet vteřin,“ připomněla nečekaný triumf Bulharky Nejkovové.

Všechny semifinálové i finálové jízdy se kvůli větru jely už v sobotu. Dalšího úspěchu dosáhla čtyřka „bez“ lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Vojtěch Bejblík a Vlastimil Čabla, která získala bronz. Ještě po 1500 metrech byla na druhém místě za Italy, nakonec ji však předjela srbská posádka.

Párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a Petr Vitásek skončila čtvrtá a dvojskif lehkých vah bratrů Jana a Ondřeje Vetešníků si odváží páté místo.

Z výsledků - muži - párová čtyřka: 1. Estonsko (Raja, Jaemsae, Endrekson, Jaanson) 5:45,75, 2. Německo 5:47,75, 3. Ukrajina 5:47,86, 4. ČESKO (Jirka, Hanák, Karas, Vitásek), dvojskif l. vah: 1. Řecko 6:16,53, 2. Itálie 6:19,34, 3. Maďarsko 6:22,41, ... 5. ČESKO (J. Vetešník, O. Vetešník) 6:26,67, čtyřka „bez“ l. vah: 1. Itálie 5:58,92, 2. Srbsko 6:02,31, 3. ČESKO (Vraštil, Kopáč, Bejblík, Čabla) 6:04,92. Ženy - skif: 1. Knapková (ČR) 7:27,42, 2. De Deckerová (Belg.) 7:34,04, 3. Naunheimová (Švýc.) 7:35,04.