Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Přelomový verdikt: škola musí přijmout autistického chlapce. Má velkou radost, říká matka

Právo

  6:08
PRAHA/VYŠKOV - Až na šestnáctý pokus se podařilo matce umístit svého syna s autismem do školy. V týdnu se jí však okresní soud ve Vyškově zastal. Vynesl přelomový rozsudek: instituce se dopustily diskriminace, když chlapci nezajistily podmínky ke vzdělávání. Právnička Šárka Dušková z Ligy lidských práv považuje verdikt soudu za přelomový.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Čtyři roky čekala matka dnes již čtrnáctiletého Jeníka na to, až jí dá soud za pravdu. Vadilo jí totiž, že školy v malé obci Milešovice, kam se přestěhovala, jejího syna odmítaly kvůli autismu, kterým trpí téměř od narození, učit. V úterý se Lenka Krajčovič dočkala.

Patnáctkrát ne

Okresní soud ve Vyškově vynesl přelomový rozsudek. „Soudce Aleš Vylam svým rozhodnutím potvrdil, že dítě má právo na inkluzivní vzdělávání v místě bydliště v souladu s článkem 24 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením a že nezajištění takového vzdělávání je diskriminací dítěte kvůli jeho postižení,“ tlumočila soudní rozhodnutí právnička z Ligy lidských práv Šárka Dušková.

Rozsudek ale není pravomocný. Obec, která má povinnost zajistit podmínky pro vzdělávání, se tak může ještě odvolat. Přesto je Krajčovič s dosavadním výsledkem nadmíru spokojená. „Jsem ráda, že to tak dopadlo a že nám dal soud za pravdu. Byla jsem o naší pravdě přesvědčená,“ řekla v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Dobrá zpráva potěšila i samotného Jeníka, který dnes dojíždí do školy do nedaleké obce Šaratice. Tam jej přijali bez problémů. „Jeník je s výsledkem hodně spokojený, udělalo mu to velkou radost,“ popsala jeho nadšení Krajčovič.

Rozsudku ale předcházela velká nejistota a obavy, jestli nějaká škola chlapce s autismem vůbec přijme. „Když nám přišlo zamítnutí z milešovické školy s tím, že si rodiče přejí, aby jejich děti nechodily s mým synem do školy, tak z toho měl tehdy Jeník velký psychický problém. Ptal se mě, proč ho ostatní děti nemají rády a proč je hloupý. A to dítěti nijak nevysvětlíte. Měl z toho velké trauma,“ zavzpomínala Krajčovič na chvíle, kdy se setkávala s výmluvami ze strany vedení škol.

Odmítání bez debaty

Ředitelé Krajčovič odmítali dokonce už i během telefonického rozhovoru o jejím synovi. „Tohle je hodně specifický případ. Když chlapce odmítla spádová škola, tak jeho maminka vyzkoušela dalších 14 škol v okolí. Všechny ji odmítly. Buď při pohovoru nebo dokonce telefonicky. Výmluvy se často týkaly kapacity školy. Vedení školy však občas otevřeně řeklo, že si myslí, že škola nemá schopnost vzdělávat chlapce s autismem. Jenže chlapce nikdy neviděli, takže netušili, jaké potřeby a schopnosti má,“ popsala strasti rodiny právnička Dušková, která se případem dlouhodobě zabývá.

Někteří rodiče postižených dětí odmítají inkluzi. Obrátili se na Ústavní soud

Proto považuje úterní rozhodnutí soudu za velký úspěch. „Je patrné, že jde o přelomové rozhodnutí. Pan soudce tím řekl, že obec má povinnost zajistit, aby školy, které zřizuje, byly přístupné všem dětem bez diskriminace,“ shrnula výsledek Dušková.

Případ chlapce s autismem však není jediným případem, kdy školy omezují práva žáků. Liga lidských práv momentálně řeší i další případy přímé diskriminace. „Zaměřujeme se hlavně na podporu asistenta-pedagoga a jeho nahrazení ze strany rodičů. V těchto případech máme od veřejné ochránkyně práv už dokonce i potvrzeno, že se jedná o přímou diskriminaci. Tyto děti platí za základní vzdělávání, což podle Listiny základních práv a svobod není přípustné,“ vysvětlila, v čem školy chybují.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!