Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Skončí v Bavorsku samovláda CSU?

Česko

Prognózy výsledku CSU v nedělních volbách nejsou růžové. Po čtyřech desetiletích bude strana muset hledat koaličního partnera

MNICHOV/PRAHA Do bavorských zemských voleb zbývá už jen pár dní a nervozita v tamní Křesťanskosociální unii (CSU) stoupá. Není divu: průzkumy veřejného mínění straně předpovídají nejhorší volební výsledek za poslední čtyři desetiletí. Poprvé od roku 1970 CSU hrozí, že přijde o svou absolutní většinu a bude se muset poohlédnout po koaličním partnerovi. A situace nenechává v klidu ani šéfku křesťansko-demokratické CDU a spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou. Oslabení sesterské strany je totiž to poslední, co by si mohla kancléřka rok před prezidentskými a parlamentními volbami přát.

Nezúčastněnému pozorovateli by se přitom mohlo zdát, že to s CSU vůbec není tak tragické. Právě naopak: preference ve výši 47 či 48 procent - o něčem takovém přece může většina západoevropských stran jen snít. Jenže CSU v posledních 40 letech vždy disponovala absolutní většinou křesel v zemském sněmu. Její volební výsledky od roku 1970 neklesly pod 50 procent. Před pěti lety přivedl stranu její tehdejší šéf a bavorský premiér Edmund Stoiber dokonce k rekordním 60 procentům.

CSU byla považována za strůjce a garanta bavorské ekonomické prosperity a vysoké životní úrovně. „Volte Bavorsko“ - zní i nyní jeden z volebních sloganů CSU. Současné preference ve výši 48 procentních bodů jsou proto pro zemského premiéra Günthera Becksteina a předsedu strany Erwina Hubera studenou sprchou.

„Nezdařilá generační výměna“

Co takový propad způsobilo? Podle šéfa liberální FDP Guida Westerwelleho za to může „nezdařilá generační výměna, kdy moc od 60letého Stoibera převzal více než 120letý tandem Beckstein-Huber“. Jak Westerwelle uvedl pro deník Mittelbayerische Zeitung: „Nechci na pány Hubera a Becksteina osobně nijak útočit, ale autorita a s ní spojená schopnost prosadit se vypadají jinak.“ Dodejme, že právě FDP si dělá zálusk na vstup do bavorské vlády v případě, že by CSU po volbách musela hledat koaličního partnera. A to přesto, že Beckstein tento týden vyloučil možnost, že by jeho strana vstoupila do koalice: „To nepřipadá v úvahu,“ řekl Bavorskému rozhlasu. Jisté je, že tandemu BecksteinHuber se nepodařilo zmobilizovat Bavory a přesvědčit je o svých schopnostech. Mnozí voliči jsou také rozčarováni berlínskou velkou koalicí CDU/CSU a sociálních demokratů z SPD.

Budou padat hlavy?

Přestože nedělní volby jsou kláním zemským, může jeho výsledek výrazně zamíchat také mocenskou konstelací v Berlíně. CSU totiž tvoří celou pětinu křesel konzervativního bloku CDU/CSU v Bundestagu. Příští rok Německo čeká volba prezidenta, stejně jako volby do Evropského parlamentu a do spolkového sněmu. Oslabená CSU by oslabila i pozici Angely Merkelové. Kancléřka se proto oproti původním plánům rozhodla zasáhnout do bavorského předvolebního boje. Tento týden vystoupí hned na dvou předvolebních shromážděních ve prospěch sesterské strany. CSU nyní nezbývá než doufat, že volební ztráta, kterou v neděli utrpí, bude co nejmenší. Je dokonce možné, že do zemského sněmu se dostane více menších uskupení a i zisk méně než 50 procent hlasů zajistí straně absolutní většinu. Pokud se tak nestane, budou s největší pravděpodobností padat hlavy. Vůdcovský tandem BecksteinHuber by tak mohl skončit už rok poté, co převzal moc od Edmunda Stoibera.

***

Bavoři jdou volit:

CSU 48 %

SPD 19 %

Zelení 10 %

FDP 7 %

Svobodní voliči 7 %

Strana levice 4 %

Pro televizi Sat 1 průzkum

vypracovala agentura GMS.

Autor: