Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Skvělý byznys? Být na vojně na dlouhé rodičovské dovolené

Česko

  17:08
VYŠKOV/PRAHA - V české armádě je to běžná praxe: vojákyně po porodu zůstane několik let doma s dítětem a každý měsíc přitom pobírá desetitisícový příspěvek na bydlení. Změna přijde nejdříve v roce 2013.

Rodičovská dovolená (ilustrační foto)

Typickým příkladem je třeba tato žena: v roce 2005 nastoupila do armády, po několika měsících otěhotněla, odešla na mateřskou a od té doby nechodí do práce. Má už dvě malé děti a čeká prý další. K několikatisícovému státnímu příspěvku na mateřské a poté i na rodičovské totiž jako každý jiný voják dostává i ona desetitisícový příspěvek na bydlení. „Nedivím se, proč by za tolik peněz nezůstala doma,“ říká nadpraporčík Josef D. z posádky ve Vyškově.

INFOGRAFIKA.

Nadpraporčík Josef se proto s despektem dívá i na devět žen, které ve Vyškově na začátku října nastoupily k základnímu výcviku a od Nového roku se z nich stanou profesionální vojákyně. „Za dva roky si povíme, kolik z nich to myslelo vážně a kolik už je doma s děckem,“ poznamenává. To, že je systém špatně nastavený, si uvědomuje i resort. Náměstek ministra obrany Michael Hrbata proto zkusil vytvořit nová pravidla vyplácení bonusu. „Do budoucna bychom třeba příspěvek nemuseli vyplácet matkám na mateřské či vojákům, kteří jsou víc než 30 dní mimo službu,“ řekl už dříve LN.

Důvod je jednoduchý. Chudá armáda by tak ušetřila několik desítek milionů korun. Nyní eviduje 449 vojáků z povolání na rodičovské dovolené. Ze svého rozpočtu tak posílá více než 53 milionů ročně jako příspěvek na bydlení lidem, kteří do práce stejně nechodí. Hrbata svůj plán zatím do konce nedotáhl. Ministerstvo obrany naopak poskytne na vyplácení bonusu dalších 700 milionů. Všem vojákům tak chce dorovnat jeho zdanění, které začne platit od 1. ledna 2012.

Zbrusu nová pravidla

Změny podle aktuálního ministerského výhledu přijdou až se zpožděním. „Od ledna 2013 budou platit nová pravidla, protože stávající systém již není udržitelný a ani dostatečně motivační,“ říká Jan Pejšek, tiskový mluvčí ministerstva obrany.

ČTĚTE TAKÉ:

Vojáci a vojákyně v posádkách v Čechách a na Moravě proto můžou čekat, že o přídavek na bydlení nepřijdou jen ti, kdo zůstávají na dlouhé rodičovské dovolené. Snížení by se mohlo například dotknout i vojáků, kteří společně žijí v jednom bytě a přitom deset tisíc na bydlení pobírá každý z nich.

Měsíční příspěvek byl původně určen lidem, kteří musí za prací dojíždět a nedostali služební byt. Postupně se ale stal součástí mzdy každého vojáka.