Slabí Češi prohráli v Polsku

Trenéru Radovi nevyšel nečekaný tah s útočníkem Slepičkou * Brankář Čech se zranil

CHORZÓW (od zpravodajů LN v Polsku) Je to trpký pohled. Čeští fotbalisté v sobotu selhali v Polsku a v kvalifikační skupině se krčí na spodu tabulky s jedním bodem. „Zápas jsme nezvládli,“ uznal nakonec i trenér Petr Rada.

Česká reprezentace prožívá nejhorší vstup do kvalifikace v historii a před středečním utkáním v Teplicích se Slovinskem je ve svízelné situaci. „Lépe by se nám dýchalo, kdybychom měli aspoň čtyři body,“ kýval hlavou obránce David Rozehnal.

V tabulce jsou Češi až čtvrtí, na vedoucí dvojici Polsko a Slovinsko ztrácejí už šest bodů. „Budeme teď pod tlakem, ale ještě je před námi osm zápasů,“ uvažoval Rada.

Navíc v neděli přišla další rána. Ve středu proti Slovinsku s největší pravděpodobností nenastoupí brankář Petr Čech, který sice utkání v Polsku dochytal, ale zároveň si v prvním poločase natáhl stehenní sval. „Přesnou povahu zranění neznáme, ale do dalšího zápasu je příliš krátká doba na to, aby se dal stoprocentně do pořádku,“ prohlásil v neděli po vyšetření v pražské střešovické nemocnici reprezentační lékař Petr Krejčí.

Fenin snížil pozdě Český tým chtěl Polákům vrátit potupnou porážku 0:2 z únorové přípravy, jenže když domácí Pawel Brožek ve 27. minutě poprvé překonal českého gólmana, všechno se zvrtlo.

„Zbytečně jsme ztráceli míče a naše přihrávky byly nepřesné,“ vypočítával chyby Rada.

Tou hlavní však byla stejně jako před měsícem v Severním Irsku bojácnost. Zatímco český tým hrál ustrašeně, Poláci hýřili sebevědomím, bojovali a rvali se o každý míč.

Třeba jako záložník Jakub Blaszczykowski, který se před první brankou doslova probil středem pole přes tři hráče soupeře. A pak na začátku druhé půle utekl Marku Jankulovskému po pravé straně a chytrou střelou přehodil vybíhajícího Čecha.

„Vypadalo to, že bude střílet nártem na vzdálenější tyč. Jeho úmysl bych vystihl, jenže on místo toho míč nakonec dloubnul. Udělal to chytře,“ chválil brankář polského hrdinu, který dovedl domácí fanoušky do stavu blízkého nirváně. Vyprodaný Slezský stadion připomínal kotel, ve kterém se čeští hráči dokonale usmažili.

V jejich hře až na úvodní a závěrečnou desetiminutovku nefungovalo téměř nic. Milan Baroš, jenž v Turecku střílí jeden gól za druhým, se zmohl na jednu střelu z úhlu a Miroslav Slepička šanci z 10. minuty zahodil. „Kdybych dal gól, mohlo to být jiné,“ kál se sparťanský útočník.

Slepička v sobotu nastoupil v národním dresu poprvé v základní sestavě a hned se stal součástí Radova neobvyklého experimentu.

Pokračování na straně 21

Slabí Češi prohráli...

Dokončení ze strany 24

Český kouč poslal na pravý kraj zálohy místo Libora Sionka obránce Zdeňka Pospěcha, do útoku pak postavil sice dva hráče, ale ze Slepičky udělal jakéhosi podhrotového útočníka. Jeho neotřelý tah nepomohl útoku ani záloze. Nefunkční spolupráce zálohy totiž byla jednou z hlavních příčin porážky. „Spokojený nejsem. Baroš nedostával míče, které měl,“ zlobil se na sebe Jaroslav Plašil, který měl zastat roli režiséra hry. „Zbytečně jsme přenechali iniciativu Polsku a nedonutili jsme soupeře dělat chyby,“ hodnotil kapitán Tomáš Ujfaluši. Jeho tým začal hrát až po příchodu tří čerstvých hráčů. Poláci se v závěrečných minutách dostali pod tlak, jenže premiérová reprezentační branka Martina Fenina byla jen slabým zábleskem naděje. „Snižující branka přišla příliš pozdě. Teď nám nezbývá nic jiného než za každou cenu porazit Slovince,“ vytyčil si cíl Rada.

***

Polsko 2

Česko 1

Branky: 27. Brožek, 53. Blaszczykowski - 87. Fenin. Rozhodčí: Stark - Salver, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Dudka - Kováč. Diváci: 44.000. Poločas: 1:0. Polsko: Boruc - Wasilewski, Dudka, Žewlakow, Wawrzyniak (43. Krzynówek) - Murawski (90.+1 Jodlowiec), M. Lewandowski - Blaszczykowski, Guerreiro, Smolarek - Brožek (69. R. Lewandowski). Česko: Čech - Grygera (58. Sionko), Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Pospěch, Kováč, Plašil, Šírl - Baroš (81. Fenin), Slepička (58. Svěrkoš). Skupina 3: San Marino - Slovensko 1:3 (45. Selva - 33. Šesták, 39. Kozák, 50. Karhan), Slovinsko - Severní Irsko 2:0 (84. Novakovič, 85).