Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sládky naštvala „vylepšená“ piva, chtějí zpřísnit pravidla

Česko

PLZEŇ/PRAHA Plzeňský Prazdroj vytáhl do boje za kvalitu českého piva. Včera oficiálně požádal o změnu podmínek pro udělování a používání chráněného zeměpisného označení České pivo.

„Zasvětili jsme svůj život vaření poctivého českého piva. Jsme hrdí na to, že při vaření našich piv dodržujeme receptury, které nám předali naši předkové. Ty nás zavazují vyrábět české pivo pouze ze sladu, chmele a vody,“ píše se ve výzvě, kterou podepsali sládci a ředitelé pivovarů Radegast, Plzeňský Prazdroj, Gambrinus a Velké Popovice.

K výzvě zveřejněné na webových stránkách se kromě odborníků mohou připojit i obyčejní milovníci zlatého moku. Včera večer jich tuto iniciativu podpořilo svými podpisy více než 250.

„Jsme znepokojeni současným trendem v českém pivovarnictví, kdy stále více pivovarů využívá nestandardní suroviny, jako například nepovolené chmelové preparáty a přídatné potravinářské látky,“ uvedl starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Plzeňský Prazdroj touto výzvou reaguje na test Mladé fronty DNES, který v některých pivech českých pivovarů odhalil nepovolenou látku. Jedná se o takzvaný tetrahop, tedy chemický chmelový preparát, který slouží k zahuštění pěny.

Tetrahop používal soukromý Pivovar Svijany a Pivovary Staropramen. Ty však již na konci března odmítly, že by tento extrakt používaly pro zastírání nedostatků kvality piva. Podle obou pivovarů navíc tetrahop není chemickou látkou, ale přírodním chmelovým extraktem. Podle testu Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze látku obsahovalo šest ze třiceti lahvových piv, včetně nápojů z pivovarů Janáček a Zlatopramen.

„Nelze tolerovat, že některé pivovary místo tradičních kvalitních českých surovin používají chemicky upravené výrobky,“ řekl Jiří Mareček, mluvčí Plzeňského Prazdroje. Ten již odeslal dopis Českému svazu pivovarů a sladoven i sdružení České pivo. „Zpřísnění definice bude jistě náročný proces, vždyť ochranná známka je registrovaná v Evropské unii,“ řekl Mareček. I proto se pivovar rozhodl hledat podporu i u pivařů, kteří se k výzvě mohou připojit na stránkách www.zacisteceskepivo.cz. Samotný Prazdroj do svých piv žádné chemicky modifikované chmelové preparáty ani náhražky sladu nepřidává. Používání chemických látek místo kvalitních surovin podle pivovaru ohrožuje nejen dobrou pověst českého piva ve světě, ale i renomé chráněného označení a důvěru pivařů.

***

České pivo

Ochranná známka „České pivo“ byla zapsána do Rejstříku chráněných označení původu na podzim 2008. Bylo tak završeno několikaleté úsilí českých pivovarníků. Označení může být použito jen pro pivo vyrobené v Česku podle tradičních postupů. Podíl alkoholu musí být 2,6 až 6 procent.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!