Středa 8. května 2024, Den vítězství

Slavii pohřbil nejistý brankář

Semifinále play off: Vítkovice vedou v sérii 3:1 na zápasy a do finále mohou proklouznout již v pátek

PRAHA Sen o finále se Slavii mění v science fiction. Bez solidního brankáře se zkrátka o titul hrát nedá. Pražané se včera dlouho dotýkali výhry, která by znamenala srovnání semifinálového duelu play off na 2:2. Leč nakonec je pohřbila jejich tradiční nemoc zvaná průměrný brankář.

Dominik Furch, gólman s náležitě zvučným křestním jménem, totiž v závěru utkání zařídil, že se vedení domácích 3:2 jaksi zvrtlo v krajně nepříznivé skóre 3:4.

V posledních deseti minutách dvakrát trestuhodně chyboval, což znamenalo, že namísto oslav se ve skromně zaplněné aréně konal funus. Vítkovice tedy náhle téměř otvírají finálové vrata. K postupu do kýženého finále jim totiž chybí už jen poslední výhra. A o tu se pokusí na domácím ledě v pátek.

Avšak pozor. I loni vedl vítkovický tým nad Slavií v play off 3:1 na zápasy, a přece nakonec sérii nezvládl. „Jenže před rokem nás za zmíněného stavu nečekalo utkání doma,“ glosoval situaci Hadamczikův asistent Kamil Konečný. „A navíc - jednalo se o čtvrtfinále, a nikoliv o semifinále jako nyní.“

Pražané včera dlouho utkání kontrolovali. Třikrát o branku vedli, ale pokaždé soupeře nechali skóre srovnat.

Furch vzal prohru na sebe Pět minut před koncem měl na hokejce vítězný gól domácí Kůrka, ale v koncovce selhal. Jeho nevydařený atak jako by zároveň roztřásl ruce v závěru krajně nejistého Furcha. 68 vteřin před koncem třetí třetiny mu vypadl puk z lapačky a Radim Hruška pohodlně dokonal pro Slavii dílo zkázy.

Stalo se tak deset minut poté, co Furch osudově chyboval poprvé, když pro změnu přihrál puk na hokejku Štefanka, jenž vyrovnávající brankou na 3:3 udržel hosty ve hře.

Ne nadarmo již před play off jeden z naganských hrdinů František Kučera pro LN na adresu Slavie pronesl: „Při vší úctě k tomuhle týmu, Slavie bohužel nemá brankáře pro play off.“ Jeho slova víceméně včera potvrdili i oba asistenti koučů. Hlavní trenéři Vladimír Růžička a Alois Hadamczik totiž zřejmě nepovažují semifinále play off za dostatečně reprezentativní akci, aby se obtěžovali na tiskové konference... „Vítkovický brankář Jakub Štěpánek nás v sérii vychytává, to je pravda,“ posteskl si Růžičkův asistent Jiří Čelanský. „Považujeme ho ostatně za nejlepšího brankáře extraligy.“

Hadamczikův asistent Kamil Konečný jeho slova potvrdil: „Kvalita brankářů je v této sérii skutečně velmi důležitá a řekl bych i rozhodující.“ Nejsmutnější postava úterního večera Dominik Furch vzal prohru nakonec na sebe a žádné alibi si nehledal. „Tenhle zápas jsme měli vyhrát, to je jasné. Bohužel mi ale krátce před koncem puk vypadl a já ho nestihl zalehnout. Byla to hodně smolná situace, kterou si samozřejmě vyčítám. Teď ale mohu udělat už jen jedno - pokusit se z toho všeho vyspat...“

***

Semifinále play off ČESKÉ POJIŠŤOVNY stav série 1:3 SLAVIA-VÍTKOVICE včerejší zápas 3:4 Branky a nahrávky: 3. Červenka (Kůrka), 24. Svoboda (Vondrka, Campbell), 32. Havel (Roth, Červenka) -12. Barinka (Ujčík), 29. Szturc (Štefanka, Krenželok), 50. Štefanka (Selingr, Szturc), 59. R. Hruška (Svačina, Ujčík). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 8971. Třetiny: 1:1, 2:1, 0:2. Další zápas: v pátek od 18.10 v Ostravě Předchozí výsledky: 2:7, 1:3. stav série 2:0 PARDUBICE-LIBEREC Další zápas: dnes od 18.10 v Liberci Předchozí výsledky: 4:0, 2:1.