Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác

Slovensko má své Nagano, Rusové jen oči pro pláč

VANCOUVER/PRAHA Jedno velké překvapení a jedno velké zklamání. Takový je účet po čtvrtfinálovém programu olympijského turnaje. Málokdo čekal, že se mezi čtyři nejlepší týmy propracují Slováci, málokoho také nepříjemně zaskočil způsob, jakým se Rusko nechalo snadno rozmést na kanadských hokejkách.

Po vítězství nad Švédskem zaplavila zemi pod Tatrami euforie. „Máme teď podobný pocit jako ve chvíli, kdy jsme získali titul mistrů světa,“ připomněl trenér Ján Filc dosud největší úspěch slovenského hokeje, který se zrodil před osmi lety v Göteborgu.

Díky výhře 4:3 nad obhájci zlata se Slováci vůbec poprvé od rozdělení federace propracovali na olympiádě přes čtvrtfinálovou past. Už nyní je také jisté, že pod pěti kruhy skončí výš než český výběr, což také nikdy předtím nedokázali. Kameny házejte po Bykovovi I když severský soupeř vyslal na brankáře Haláka dvojnásobný počet střel, stále jen dotahoval náskok obětavě hrajících Slováků. Rozhodující trefu zaznamenal deset minut před závěrečnou sirénou útočník Tomáš Kopecký, který si první gól v reprezentačním dresu nemohl schovat na vhodnější chvíli. „Je to neuvěřitelné, hokejový orgasmus. Když jsem dal gól, viděl jsem celé Slovensko, svoji rodinu a všechny fanoušky,“ cloumaly jím emoce.

To ale ještě nemusí být konec „slovenského Nagana“. V noci na zítřek se ale Slováci v semifinále postaví Kanadě. Favorit už nepřipomíná zaskočeného hostitele, který ve skupině dokázal po 60 minutách vyhrát pouze jedno ze tří utkání. Sebevědomí si domácí vrátili vysokým vítězstvím nad Ruskem 7:3. „Byla to velká zábava,“ komentoval útočník Eric Staal jasný výsledek mezi soupeři, kteří se měli podle prognóz potkat až ve finále.

První gól do sítě Nabokova vstřelili Kanaďané už po 141 sekundách, na konci úvodní třetiny vedli 4:1 a kanadský expres uháněl dál. Pět minut po první přestávce měli hráči s javorovými listy na dresech dokonce pětibrankový náskok. Ve zbytku času se spíš slavil kanadský postup a dozrávalo ruské rozčarování. „Prohra je prohra. Máte kameny po ruce? Tak je házejte po mně! K chlapcům nemám výhrady. Snažili se,“ bránil se zdrcující kritice trenér poražených Vjačeslav Bykov.