2. února 2011 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko posílá do Egypta evakuační letadlo, nabere i Čechy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Střety mezi Mubarakovými příznivci a odpůrci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střety mezi Mubarakovými příznivci a odpůrci | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenská vláda pošle ve čtvrtek do egyptské Káhiry a Hurghady letecký speciál určený na evakuaci svých občanů, kteří v této zemi dlouhodobě žijí a pracují. Letadlem ale mohou na Slovensko odletět z Egypta také čeští občané, zatím se jich přihlásilo sedm.

Uvedl to mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Ľuboš Schwarzbacher. Kvůli napjaté situaci v Egyptě, kde už více než týden pokračují protivládní demonstrace, své občany evakuují i další země. Povinně ho musí opustit například většina zaměstnanců americké ambasády i tisíce malajsijských studentů.

Čtěte také:

"Zatím máme informace o sedmi občanech České republiky, kteří by měli zájem tímto speciálem letět, přesněji čtyři z Káhiry a tři z Hurghady," uvedl Schwarzbacher. České ministerstvo zahraničí již upozornilo, aby zájemci co nejdřív kontaktovali velvyslanectví ČR v Káhiře, protože počet míst je výrazně omezen.

Letadlo by mělo z Bratislavy odletět ve čtvrtek brzy ráno, na káhirském letišti přistane před polednem. Čas jeho přesného návratu není známý. "Kdy odletíme z Káhiry do Hurghady a kdy odletíme z Hurghady do Bratislavy, to se může posouvat podle toho, kolik lidí tam bude, jak budou odbavováni a jaká bude situace na káhirském letišti," uvedl mluvčí.

Reportáž Petry Procházkové čtěte ZDE

Egypt

Slovenské ministerstvo zahraničí eviduje asi stovku lidí, kteří v Egyptě dlouhodobě pracují. O návrat požádala přibližně polovina z nich. "Naši občané, kteří do Egypta vycestovali s cestovními kancelářemi, z Egypta odletí charterovými lety cestovních kanceláří," uvedl úřad. Egypt patří k nejoblíbenějším destinacím slovenských turistů, podle posledních informací by tam měla být zhruba stovka turistů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!