Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Směl léčit jen židovské pacienty

Česko

PRAHA Pamatuji si, jak otec seškraboval z tabulky na dveřích nápis „židovský lékař, životu nebezpečno“, vzpomíná na druhou republiku Dagmar Lieblová. Tehdy jí bylo devět a žila v Kutné Hoře. Dnes, po více než jednasedmdesáti letech, řídí Institut Terezínské iniciativy, sdružení bývalých vězňů terezínského ghetta.

Ještě než stihli Češi perzekuci židovských lékařů dokončit, přišli Němci. „Krátce po okupaci mu zakázali lékařskou praxi vůbec,“ pokračuje žena. Její otec, praktický lékař Julius Fantl, si pak podal žádost a ordinaci mohl otevřít alespoň pro židovské pacienty: „Nikomu jinému nesměl poskytnout ani první pomoc.“

Obrat k horšímu přišel v červnu 1942: „Všichni, moji rodiče, mladší sestra, babička a já, jsme byli deportováni do Terezína.“ První odešla na smrt babička, zbytek rodiny převezly transporty v prosinci 1943 do Osvětimi.

Dagmar Lieblová měla štěstí. Označili ji za práceschopnou a z Osvětimi se dostala do BergenBelsenu, kde ji na konci války osvobodili Britové. Doktor Fantl se ale ven již nedostal: „Otec to nepřežil, skončil v plynové komoře. Naživu jsem zůstala z celé rodiny jedině já.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!