10. prosince 2008 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrt chlapce vyvolala generální stávku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 78Diskuse
V Řecku se střetli demonstranti s policií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku se střetli demonstranti s policií | foto: ČTK

ATÉNY Pátý den nepokojů v Řecku vyvrcholil generální stávkou, při které došlo ke střetům demonstrantů s policií. Protest odborářů přišel v době, kdy konzervativní vláda čelí největším pouličním násilnostem za několik desítek let. Ty vyvolal sobotní zákrok policie, při kterém zemřel 15letý chlapec.

V Řecku zůstaly zavřené banky a školy, ochromena je letecká doprava a provoz omezily i nemocnice. Před začátkem dnešního shromáždění proti politice vlády a drahotě, které svolaly dvě hlavní odborové organizace, demonstrovali v centru Atén dělníci. "Stávky se účastní všichni, země se zastavila," tvrdí Stathis Anestis, mluvčí odborové federace zaměstnanců soukromého sektoru.

Odboráři dnes protestují proti privatizacím, reformám důchodového systému a rostoucím životním nákladům. "Krizi by si měli zaplatit bohatí," křičeli demonstranti.

Včera se převážně mladí lidé střetli s policií na předměstí Atén nedaleko místa, kde se konal pohřeb chlapce zastřeleného při sobotním incidentu mezi muži zákona a rebelující mládeží. Bitky v několika městech v zemi pokračovaly i v noci na dnešek. Smrt chlapce byla roznětkou největších demonstrací proti skandálům vlády, vysoké nezaměstnanosti a celkově špatné sociální situaci v zemi za několik desítek let. 

Ze smrti chlapce de budou před vyšetřovateli zpovídat dva policisté, kteří byli v souvislosti se sobotní střelbou do demonstrantů obviněni.

Opoziční socialisté tvrdí, že vládní Nová demokracie ztratila důvěru lidí a vyzvala k vypsání nových parlamentních voleb. Premiér Kostas Karamanlis nabádal politické předáky k jednotě a požádal odbory, aby dnešní, dopředu dlouho plánovanou stávku zrušily. Odbory ho však nevyslyšely.

Řada obchodů v centru Atén dnes zůstala zavřená. Jejich majitelé se obávají, že by se mohly stát terčem řádění demonstrantů, jako tomu bylo v uplynulých dnech. Nepokoje, nejhorší od pádu vojenské diktatury v roce 1974, si vyžádaly škody v řádu desítek milionů eur. Kromě obchodů řádění demonstrantů padly za oběť rovněž automobily a pobočky bank. Karamanlis majitelům obchodů sice slíbila kompenzace za nynější škody, ale zvýší se tím již beztak velký deficit státního rozpočtu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 78Diskuse