Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soči buduje hry na zelené louce

Česko

Po vzoru domácích Kanaďanů, kteří se stali ve Vancouveru nejúspěšnější zemí v počtu medailí, se Rusové chtějí blýsknout za čtyři roky u sebe doma. A nejen sportovními výkony.

„Příště musíme být první,“ s takovým předsevzetím odjíždějí z kanadského Vancouveru neúspěchy zdeptaní ruští sportovci, trenéři i funkcionáři. Zimní olympiáda v roce 2014 se totiž koná v Rusku. Olympijské hry v Soči mají podle megalomanských předsevzetí Moskvy předčit vše, co kdy před tím sportovní svět viděl.

„Náš hlavní úkol je použít Vancouver jako odrazový můstek pro Soči, kde musíme v pořadí národních týmů zaujmout první místo,“ prohlásil Alexej Kulakovskij, tajemník prezidentské rady pro rozvoj sportu, těsně před letošní olympiádou. Odraz to tedy ale byl hodně nepovedený. Rusové se nedostali ve Vancouveru ani do první desítky nejúspěšnějších národních týmů a to je považováno v Moskvě za katastrofu. Hlavní ideolog konání zimní olympiády v subtropickém letovisku, premiér Vladimir Putin, je rozhořčen, prezident Dmitrij Medveděv na poslední chvíli zrušil svou cestu do Kanady, kde měl jako hlava příští pořádající země převzít olympijskou štafetu. Soči má reputaci Rusů napravit.

Olympiáda na zelené louce Olympijské objekty včetně běžné infrastruktury se v Soči budují téměř na zelené louce. V tomto čenomořském někdejším centru sovětské turistiky totiž nebyl jediný vhodný stadion, sjezdová či běžecká trať, dokonce chybělo i pořádné letiště. Doposud mělo město jediný ubohý terminál pro vnitrostátní lety, chyběly silnice, samořejmě i důstojné hotely a obchody. To vše se teď horečně staví, dokonce s pomocí studentských brigád, jako tomu bylo v dobách socialistického nadšenectví. Viceprezident státní firmy Olympstroj Viktor Prjadein slibuje, že nakonec bude na Soči mnohem velkolepější podívaná než na Vancouver. I kdyby krize položila celé ruské hospodářství, vysokohorské tratě musejí být dokončeny už v roce 2012, kdy se v Soči má konat mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Olympijská vesnice projde kolaudací o rok později. V roce 2014 tak přijedou sportovci i návštěvníci do supermoderního města, které bude zářit novotou.

Olympiáda za každou cenu. To je teď hlavní heslo přípravného výboru. Nebere se ohled ani na protesty obyvatel Imeretinského údolí, kterým se zdá nespravedlivé, že musejí opustit svá obydlí kvůli zimnímu stadionu či běžecké trati, ani na varování ekologů, že lyžařské areály v přírodní rezervaci zničí místní panenskou přírodu. Hodně pochybností panuje nad stavbou umělého „Ostrova federace“, do kterého vložila peníze arabská finanční společnost Allied Business Consultants. Zda to bude pýcha Soči, nebo jen paskvil, kterým se ruské město chce vyrovnat Dubaji, nelze předpovědět. Zahraničních investic do olympijských staveb je poskrovnu. Vlastně se zatím odhodlali jen Italové, kteří tam chtějí postavit komplex ve stylu „malé Benátky“ a „malý Milán“. Naprostou většinu nákladů vzal na svá bedra ruský stát. Sport je v Rusku záležitost politická a tak je pojímána i celá olympiáda. Zatím se olympijský rozpočet vyšplhal na dvě miliardy dolarů. Skeptici se ale obávají, že to stačit nebude.

Místní do vagonů Vzhledem k nedostatku času a omezeným finančním prostředkům je třeba nacházet i avantgardní řešení. A tak se bude bydlet i v železničních vagonech. Šéf organizačního výboru olympiády Dmitrij Černyšenko ujišťuje všechny pochybovače o „nejvyšším komfortu“. Pro jistotu ale budou ve vlaku bydlet jen ruští turisté - to kdyby to s tím komfortem nevyšlo.

Dalším problémem je obsluha. Obyvatelé Soči dílem nechtějí a dílem nedokážou zajistit potřebný servis v takové kvalitě, jak si to olympiáda žádá. A tak si organizátoři her přivezou na pomoc Číňany, kteří jsou ochotní, pracovití, úslužní a střízliví. Během olympiády bude v Soči zapotřebí navíc asi 170 tisíc pracovních sil. Už teď na olympijských stavbách pracuje skoro 30 tisíc dělníků z Asie a bývalých sovětských republik.

Náměstkyně předsedy státní dumy Světlana Žurova, je přesvědčena, že Vancouver zbledne závistí, až uvidí Soči. „Zimní olympiádu v roce 2014 si všichni její účasníci musejí zapamatovat jako grandiózní,“ říká a s neskrývaným potěšením dodává, že organizátoři her ve Vancouveru se dopustili řady chyb: „Kromě tragédie - smrti gruzínského sáňkaře zaviněné organizátory - jsme ve Vancouveru našli menší problémy: nebylo dost sněhu, zmatky s lístky, které lidé vraceli kvůli odsouvání některých závodů, nedostatečná infrastruktura, ubohé jídlo v olympijské vesničce, špatný servis v hotelech, neschopní dobrovolníci, kteří měli pomáhat s organizací her.“ Tohle všechno prý bude v Soči na mnohem vyšší úrovni.

Nezbývá než si počkat. Touha po vítězství, prvenství a překonání všech a všeho může být ale pro Rusy i zhoubná. Stačí si připomenout jeden slavný ruský vtip: Nixon a Chruščev závodí v běhu kolem Kremlu. Nixon vítězí. Chruščovův poradce volá na ruské novináře: Chruščev získal vynikající stříbrnou medaili a Nixon byl předposlední.

***

Olympijské hry v Soči

Termín konání: 7.-23. února 2014 Motto her: Brána do budoucnosti Počet obyvatel: V Soči žije 328 000 lidí, v celém Krasnodarském regionu okolo pěti milionů lidí. Předchozí olympijské hry v Rusku: jednou (1980, LOH v Moskvě) Předchozí kandidatury Soči: Pro ZOH 2002, které nakonec uspořádalo Salt Lake City, se Soči nedostalo do užšího okruhu kandidátů. Koncept: Dvě hlavní oblasti jsou od sebe vzdáleny zhruba hodinu, z centra města do Olympijského parku je to 25 km, součástí Olympijského parku budou Mezinárodní vysílací i Hlavní tiskové centrum, Olympijský stadion a prostor pro slavnostní předávání medailí, nedaleko olympijská vesnice; horská sportoviště budou od sebe vzdálena maximálně 16 minut jízdy a tato oblast bude mít vlastní vesnici. Sportoviště: V plánu je 11 sportovišť -Olympijský stadion a areály pro biatlon, běžecké disciplíny a snowboard musí projít důkladnou rekonstrukcí či být od základů nově vybudovány. Přímořská sportoviště budou vzdálena do šesti kilometrů od olympijské vesnice.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...