Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soud potvrdil čtyřletý trest pro Berlusconiho za daňové úniky

Svět

  19:57aktualizováno  22:14
ITÁLIE - Italský nejvyšší soud potvrdil rozsudek v kauze daňových úniků bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Byl za to odsouzen ke čtyřletému vězení, tři roky z toho se ale vymazávají v důsledku amnestie z roku 2006. Je to první definitivní verdikt nad šestasedmdesátiletým Berlusconim, který je jinak souzen v desítce dalších kauz. Do vězení ale ani tak zřejmě nebude muset, protože si výsledný roční trest může odpykat v domácím vězení nebo veřejně prospěšnou prací.

Bývalý italský premiér Berlusconi foto: ČTK

Berlusconiho právníci zvažují, že se obrátí na soudy evropské úrovně. Soud zároveň nařídil revizi soudního rozhodnutí o pětiletém zákazu vykonávání veřejných funkcí, který byl součástí původního verdiktu. Soudce Antonio Esposito v odůvodnění řekl, že rozhodnutí o vině i výši trestu je "nezvratné".

ČTĚTE TAKÉ:

Berlusconi očekával verdikt ve své římské rezidenci spolu s právníky, ministrem vnitra Angelinem Alfanem a dcerou Marinou. Advokáti rozhodnutí soudu označili za nespravedlivé. V rámci italské justice je verdikt definitivní, ale Berlusconiho obhájci zvažují, že se obrátí na soud evropské úrovně.

Domácí vězení či prospěšné práce

Krátké tresty se v Itálii zpravidla nevykonávají ve věznici, takže dnešní rozhodnutí by mohlo znamenat pro Berluconiho rok domácího vězení. Také možná jenom rok veřejně prospěšných prací. Situaci mu navíc usnadňuje vysoký věk.

Dva soudy nižších instancí předtím vyměřily Berlusconimu čtyřletý trest za daňové úniky za jeho působení v mediální společnosti Mediaset. Podle obžaloby se zaměstnanci Mediasetu s Berlusconim v čele v 90. letech nezákonně obohatili o stovky milionů eur, když nakupovali vysílací práva přes zahraniční prostředníky za uměle navýšené ceny. Proces trval sedm let.

Součást verdiktu, která Berlusconimu zakazovala po pět let vykonávat veřejnou činnost, dnes zároveň soud vrátil soudu v Miláně. Pro tuto chvíli to znamená, že Berlusconi zůstává senátorem i vůdcem své vládní strany Lid svobody (PdL).

Prezident Giorgio Napolitano se snažil přispět ke klidu výzvou k důvěře v soudní systém. "Tato země potřebuje znovu nabýt klidu a soudržnosti v životně důležitých záležitostech, které ji příliš dlouho rozdělovaly a bránily zavést reformám," řekl. Ocenil, že tentokrát panoval větší klid než v jiných procesech s Berlusconim. Podobně se vyjádřil také premiér Enrico Letta. Také on vyzval ke klidu a "respektování soudu a jeho rozhodnutí".

Rána pro vládní koalici

Dle agentur není rozhodnutí jenom ranou pro Berlusconiho, ale také pro vládní koalici, jíž je PdL součástí. Berlusconi procesy vedené proti němu označuje za politické. Předem sice řekl, že vláda nesmí padnout bez ohledu na dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu, avšak radikálnější členové jeho strany pohrozili odchodem členů PdL z ministerstev. Hrozí rovněž uspořádáním protestů a blokováním silnic.

Barlusconiho tajemník v PdL a ministr dopravy Rocco Girlanda prohlásil, že kdokoli jiný než Berlusconi by byl v této kauze osvobozen. "Kdyby se jednalo o kohokoli jiného, proces by se ani nekonal, o verdiktu nemluvě. Je to rozsudek vynesený italským státem a musí být respektován, ale já s ním nesouhlasím. Je zřejmé, že zločin, z něhož byl Berlusconi obviněn, neexistuje," řekl Girlanda.

Silvio Berlusconi.

Ohrožení koalice ale může přijít i ze strany středolevé Demokratické strany (PD). Mnoho jejích členů už tak není nadšeno z vládnutí společně s Berlusconim a jeho definitivní odsouzení pro ně může být záminkou pro vyvolání vládní krize. Tajemník strany Guglielmo Epifani po vynesení výroku soudu řekl, že by trest za daňový podvod měl být "respektován a vykonán".

Vůdce populistického Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo situaci přirovnal k pádu Berlínské zdi v roce 1989. "Berlusconi je politicky mrtev. Ať žije Berlusconi!" napsal na svém blogu.

Výběr hlavních soudních kauz Silvia Berlusconiho

FININVEST Berlusconiho firma Fininvest získala díky rozhodnutí římského soudce Vittoria Metty v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, jež původně nabyla mediální skupina CIR Carla de Benedettiho. V roce 2003 byli Metta a Berlusconiho právník Cesare Previti odsouzeni v této kauze za korupci.

Berlusconiho soud v roce 2007 očistil; dva roky nato ho soud v Miláně uznal spoluzodpovědným a firmě Fininvest nařídil zaplatit společnosti CIR odškodné 750 milionů eur (odvolacím soudem sníženo na 560 milionů eur).

MILLS Britský právník David Mills, pracující v 90. letech pro Berlusconiho, údajně dostal úplatek 600.000 dolarů za falešné svědectví ve dvou Berlusconiho korupčních procesech koncem 90. let. Mills byl v roce 2009 odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení, ale italský odvolací soud ho v únoru 2010 zprostil obžaloby kvůli promlčení; nařídil však Millsovi zaplatit úřadu premiéra, jímž byl tehdy Berlusconi, 250.000 eur za poškození pověsti.

Pět let vězení za korupci hrozilo i Berlusconimu. Proces, zahájený v roce 2007, byl ale několikrát pozastaven. Nejprve na základě zákona o imunitě, jenž ústavní soud později zrušil, a poté kvůli "legitimní překážce", jež umožňuje členům vlády odložit až na 18 měsíců jakékoliv probíhající soudní řízení, v nichž figurují. Tuto normu přijal parlament za Berlusconiho vlády. Loni v únoru byl Berlusconi v kauze Mills zproštěn obžaloby z důvodu promlčení.

NAHRÁVKY Případ se týká odposlechu někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho.

Přepis jejich rozhovoru o možném převzetí banky BNL Unipolem zveřejnil v roce 2005 deník Berlusconiho bratra Paola Il Giornale. Bankovní transakci, jež se nakonec neuskutečnila, tehdy vyšetřovala policie, takže nahrávka měla zůstat v tajnosti. Letos v březnu uložil soud v Miláně Berlusconimu (76) rok vězení za vyzrazení úředního tajemství; rozsudek není pravomocný.

Podle italského práva si také osoby starší 75 let mohou trest odpykat v domácím vězení. Na dva roky a tři měsíce do vězení byl odsouzen Paolo Berlusconi (63); oběma bratrům soud uložil zaplatit Fassinovi odškodné 80.000 eur.

RUBYGATE Kauza nazvaná podle marocké tanečnice Karimy Mahrúgové, zvané Ruby, s níž měl údajně Berlusconi v roce 2010 placený pohlavní styk, když jí bylo 17 let (což je v Itálii trestné). Berlusconi i Mahrúgová to odmítají.

V témže roce, kdy byl premiérem, také údajně vymohl u policie její propuštění z vazby, kde byla kvůli podezření z krádeže. Telefonát na policii Berlusconi přiznal s tím, že se domníval, že Ruby je vnučka tehdejšího egyptského prezidenta Husního Mubaraka, jemuž tak chtěl prokázat laskavost.

Letos v červnu Berlusconiho soud prvního stupně odsoudil v této kauze k sedmi letům vězení; Berlusconi se odvolal. Jako Rubygate II je označován proces, v němž Berlusconi není obžalován, ale týká se bujarých večírků v jeho vile v Arcore u Milána, kam mu Nicole Minettiová, Lele Mora a Emilio Fede měli obstarávat prostitutky; 19. července byli Mora a Fede odsouzeni za kuplířství k sedmi letům a Minettiová k pěti letům vězení.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.