Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Soudit se bude dražší. Až o půlku Soudit se bude dražší. Až o půlku

Česko

PRAHA Jít k soudu bude už brzy stát více peněz. Zdražení poplatků o třetinu až polovinu oznámil včera ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Třeba minimální poplatek u žaloby vzroste ze stávajících 600 korun na tisícovku. Zvýší se i paušální taxy: návrh na rozvod stoupne až na trojnásobek, tedy tři tisíce korun. „Peníze, které takto vybereme navíc, zůstanou v resortu,“ přislíbil Pospíšil, podle jehož odhadu to má být zhruba 250 milionů korun.

Jeho protějšek Jiří Dienstbier ml. (ČSSD) však reagoval, že úřad tím ztíží veřejnosti vymáhání práv. Materiál kromě zvýšení poplatků počítá i s lepší ochranou před šikanózními návrhy na insolvenci či s návratem k maximálnímu věku pro soudce na hranici 65 roků.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Ani tento návrh se stínovému ministrovi spravedlnosti příliš nezamlouvá. „V 65 letech není člověk na odpis. Neměl by tudíž automaticky končit,“ myslí si Dienstbier mladší.

A soudci upozorňují ještě na jinou věc: snížení věkové hranice prý odláká zájemce o soudcovský talár. „Je to úplná absurdita, která jde proti myšlence pana ministra přivádět do justice kvalitní lidi,“ zlobí se Libor Vávra, předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 a zároveň čestný prezident Soudcovské unie.

„Justice je totiž atraktivní právě pro stálost mandátu. Když ho budeme zkracovat, schopnější lidé se raději vydají do privátního sektoru. A šťastné to nebude ani pro důchodový systém,“ obává se následků Vávra.

Takovou argumentaci však ministr Pospíšil odmítá. „Je to tradiční hranice i jinde v Evropě. Navíc plat soudce je čtyřikrát vyšší než jeho důchod,“ namítá Pospíšil, podle nějž se tedy novinka nijak negativně neprojeví.

„Hranice, po kdy může člověk toto náročné povolání vykonávat, stanovená být musí. Třeba proto, aby soudce zvládal studium, ovládání moderní techniky a další věci,“ dodává ministr.

Nejvyšší soud se zaměří více na sjednocování judikatury Mezi hlavní úkoly justice řadí Pospíšil i odlehčení soudům. Změnit zavedenou praxi chce zejména u Nejvyššího soudu, který dlouhodobě trpí nadměrným počtem případů. Na 63 soudců připadá ročně vyřídit až devět tisíc soudních sporů. „To je potřeba změnit,“ shodují se experti.

Pospíšil proto plánuje zpřísnění podmínek, za nichž bude možné podávat dovolání. Tamější soudci by se tak v budoucnu měli zabývat především otázkami zásadního právního významu.

„Měl by plnit roli toho, kdo přispívá ke sjednocení judikatury, a ne toho, kdo rozhoduje běžnou soudní agendu,“ nastiňuje Pospíšil.

Mezi hlavními úkoly justice jmenoval ministr i boj proti rozmáhajícímu se strašáku: zfalšovaným udáním, která nic netušící podnikatele během chvilky odsoudí do statusu dlužníků.

Případy takzvané insolvenční šikany popisovaly před nedávnem i LN. Podání návrhu na insolvenci má být nyní zpoplatněno, aby se zamezilo bezdůvodným útokům na podnikatele.

„To je oblast, která si úpravu určitě zaslouží,“ přikyvuje Dienstbier.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!