Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Soukromý Top Gun na Islandu

Česko

Na bývalé základně NATO vznikne privátní výcvikové středisko ruských bojových letounů

REYKJAVÍK Keflavik, islandská letecká základna, býval jednou z nejdůležitějších „strážných věží“ Západu. Nejprve sloužil jako přestupní stanice pro americké vojáky putující během druhé světové války do Evropy a následně během Studené války jako součást ochranného systému proti Sovětskému svazu. Dnes by se však z něj měl stát domov pro patnáct v Rusku vyrobených bitevníků. Informoval o tom deník Financial Times.

Rusové sem nesměli, jejich letadla však ano Islandská vláda již delší dobu jedná o pronajmutí letiště. V roce 2008 dokonce islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson nabídl základnu k pronájmu Rusům, avšak nakonec se pronájem neuskutečnil kvůli hlasitým protesům Norska a celého NATO.

Letiště teď nejspíše dostane do pronájmu nizozemská společnost CCA Program, která se zabývá konzultingem v oblasti vojenských technologií. Chce na něm umístit vojenská letadla, která bude používat jako falešného nepřítele při vojenských cvičeních. Firma ECA Program uvedla, že už uzavřela kontrakty s pěti vojenskými letectvy. Ta totiž chtějí vycvičit své piloty právě proti Suchojům, které nejčastěji používá ruská či čínská armáda. „Jsme něco jako půjčovna aut ve světě vojenských cvičných zařízení“ řekl Mellville ten Cate spoluzakladatel společnosti ECA Program.

Podle něj se společnost ECA zatím rozhodla koupit 15 bitevníků Suchoj SU-27"Flanker“ od běloruské zbrojní společnosti BelTechExport. Cena je 1,5 miliardy dolarů (asi 30 miliard korun).

Smlouva s BelTechExportem by měla zahrnovat i možnost koupě dalších 18 bitevníků. Pokud obchod dospěje do zdárného konce jednalo by se o největší prodej bojových letounů do soukromých rukou a zároveň o jeden z největších dovozů v Rusku vyrobených letounů na výsostné území států NATO. Pracovní místa taky budou Již na konci března potvrdil islandský ministr dopravy Kristján L. Möller novinářům, že program společnosti ECA má u Islandské vlády zelenou. Vláda dokonce již připravuje dokumenty potřebné pro dovoz letadel. Jeden z důležitých úředníků potvrdil, že vláda připravuje vydání finálního povolení pro ECA. Nejprve však musí Rejkjavik zkonzultoval nápad se spojenci v NATO.

ECA nabídlo za pronájem základny 1,66 miliardy dolarů a tvrdí, že by její program měl vytvořit na 150 nových pracovních míst. „Spousta lidí v okolí je nápadem nadšena, protože zde vytvoří další pracovní místa a zůstanou tu technologičtí odborníci.“ řekl Gudumur Petrusson, který na základně Kefllavik pracoval již za americké posádky. Na Islandu, který nemá vlastní armádu, nový program vzbuzuje rozpačité reakce. Kritici poukazují na to, že „ mysteriózní“ soukromá armáda vyplní vakuum, které vzniklo po odchodu americké armády. Podle spoluzakladatele firmy ECA Melvilla ten Cata však letadla neponesou žádnou munici a nebudou trénovat v islandském vzdušném prostoru.

Financování projektu by měli obstarat investoři ze Středního východu a Asie. Uvažuje se však i o budoucí primární emisi akcií.

***

VOJENSKÉ LETIŠTĚ KEFLAVÍK

V roce 1940 souhlasil Island s vojenskou přítomností spojenců, součástí smlouvy bylo i vybudování letiště v Keflavíku V září 1942 byla postavena první ranvej a v roce 1943 se letiště stalo plně využitelným Kromě obranné funkce mělo letiště sloužit jako místo pro doplnění paliva pro letadla nesoucí dodávky a různé náklady do Evropy Na konci II. světové války se letiště stalo přestupní stanicí pro americké vojáky vracející se domů a v roce 1947 se základna vrátila do rukou Islanďanů Na začátku studené války Island uzavřel novou obrannou dohodu s USA a americké jednotky se vrátily na základnu Základna byla uzavřena 8. září 2006

Nově se jedná o pronájmu keflavického letiště společnosti ECA, která by zde provozovala výcvikové centrum pro piloty na ruských letadlech Suchoj. Ta by sloužila pro armádní výcvik jako falešní nepřátelé.

Bitevník Suchoj SU-27 Nejvýkonnější ruský bitevník byl původně navržen jako obrana proti americkým letounům F-14,F,15,F-16 a F-18 Využívají ho armády různých zemí, např. Ruska, Běloruska, Německa, Ukrajiny, Indonésie nebo Číny

délka: 21,94 m

rozpětí křídel: 14,70 m

výška: 5,93 m

max. hmotnost: 30 000 kg

max. rychlost: 2500 km/h

dostup: 18 000 m

dolet: 4000 km

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč