Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Špálovka“ má další šanci

Česko

Známou pražskou Galerii Václava Špály na Národní třídě, kterou letos v květnu převzala společnost PPF Art, 10. září otevře výstava Jiřího Černického.

PRAHA Výtvarník a nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1998 se představí s projektem Gagarinova věc a věci, kterých mi není líto. Tématem výstavy má být „záhadný předmět z modulu sovětského kosmonauta“. Vystaveny budou fotografie, videa a různé předměty. Výstava Jiřího Černického začne 10. září a potrvá do 31. října.

Nový provozovatel chce v galerii představovat například úspěšné nositele Ceny Jindřicha Chalupeckého. Podle kurátora Pavla Lagnera, který bude nový program koordinovat, se chce galerie věnovat zejména žijícím českým umělcům patřícím už léta k domácí špičce. Po Černickém uspořádá galerie výstavu laureátovi ocenění z loňského roku Jiřímu Skálovi. Galerie zároveň plánuje přivézt i zajímavé zahraniční výstavní projekty. Otevřeno bude každý den od 11 do 19 hodin za vstupné čtyřicet a dvacet korun. Galerii převzala společnost PPF Art, bude ji mít v nájmu deset let, ročně za ni zaplatí 720 tisíc korun. Radnice Prahy 1 o tom rozhodla v květnu. Společnost PPF Art je součástí finanční skupiny PPF. Organizuje výstavy současných umělců v Galerii České pojišťovny a v Ateliéru Josefa Sudka, provozuje také Galerii fotografie Louvre.

Galerie pojmenovaná po známém českém malíři vznikla v roce 1957. Největší slávu zažila v letech 1965 až 1970, kdy ji kurátorsky vedl Jindřich Chalupecký. V 70. a 80. letech se pak ve Špálově galerii konaly výstavy oficiálního umění. V 90. letech si Špálova galerie získala aspoň na pár let znovu svou tvář, když se jejím kurátorem stal Jaroslav Krbušek. Zvlášť zpočátku, kdy navázal na svěží program z Opatova, se v ní objevila řada zajímavých projektů. Ke konci však i za něj začala ztrácet dech. Špálova galerie po roce 2000 měla průměrný, nebo dokonce podprůměrný program, provozovatelům snad ani nezáleželo na pověsti. V roce 2002 totiž začala program zajišťovat sama Nadace Český fond umění, jež měla dům pronajatý. Kdo zaplatil nájemné, ten dostal termín. Nikomu příliš nezáleželo na tom, aby se udržela kvalita někdejšího centra současného umění a její pověst se v této době značně prohospodařila.

Umělecká obec proti úpadku galerie protestovala, ale teprve v roce 2007 byl vyhlášen konkurz na nového nájemce. Do letošního května provozovala galerii agentura Semman, jejíž projekty měly spíš nevyrovnanou úroveň. Agentura nakonec nájem ukončila kvůli nedostatku financí. Špálově galerie se tedy s novým programem otevírá opět další šance k navrácení dobré pověsti.

Autor: