Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Španělský temperament prohřeje únor

Česko

Festival

Pátý ročník filmového festivalu La Película představí výběr ze současné španělské kinematografie. Akce spojená s předsednictvím Španělska EU v letošním roce nabídne například aktuálního kandidáta na Oscara Mléko strachu. Ve Španělsku v roce 2009 vzniklo díky štědré státní podpoře na sto sedmdesát celovečerních filmů a koprodukcí, český divák si však hispánskou kinematografii většinou spojuje pouze s Pedrem Almodóvarem a klasiky Buňuelem a Saurou. Festival španělsky mluveného filmu La Película, který se letos koná už popáté, je tak výtečnou příležitostí doplnit si celuloidovou mapu světa.

Loňský ročník zaznamenal velký úspěch v podobě čtyř tisíců prodaných lístků, a proto organizátoři přehlídce v letošním roce přidali ještě jeden den. Novinkou je také to, že všechny filmy budou opatřeny českými podtitulky. Akce je součástí kulturního programu v rámci španělského předsednictví Evropské unii.

Z Peru do Los Angeles Zřejmě největším lákadlem Películy ročník 2010 bude snímek Mléko strachu. Peruánskošpanělská koprodukce zvítězila na loňském festivalu v Berlíně a figuruje mezi pěti tituly nominovanými na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Její hlavní hrdinka Fausta patří do generace dětí narozených ženám, které byly znásilněny během občanské války v Peru v 70. letech. Většina z patnácti uváděných snímků pochází z posledních dvou let. Výjimkou je čtvrt století starý film Tasio. Dílo režiséra Montxa Armendárize o uhlířském chlapci je vizuální básní v duchu tvorby bratří Tavianiů či Ermanna Olmiho. V České republice bude k vidění na plátně poprvé. Výběr sahá napříč žánry a zahrnuje tak komerční hity i filmy zcela minoritního charakteru. Prvním případem jsou například Slepé slunečnice, odehrávající se v prvních letech Frankovy diktatury. Druhý představuje snímek Stud, věnující se aktuálnímu tématu adopcí dětí z Latinské Ameriky.

Na sociální tematice je postavený i zahajovací film Návrat do Hansaly. Melodrama inspirované skutečnými událostmi se týká ilegální imigrace do Španělska z Maroka. Z reality čerpá také Camino, emotivně laděný příběh holčičky, která onemocněla těžkou chorobou. A Dva životy Andrése Rabadána vyprávějí o skutečném muži, jenž byl odsouzen za úmyslné vykolejení tří vlaků a vraždu svého otce.

Nejznámější jméno z celé kolekce je spojeno s lechtivou komedií Letní déšť – natočil ji totiž coby svůj druhý režijní počin herec Antonio Banderas. Prostřednictvím postavy osmnáctiletého Miguelita, který se chce stát básníkem, ale zatím se utápí v sexuálních dobrodružstvích a postelových radovánkách, v ní vzpomíná na vlastní dospívání v andaluské Málaze.

Dva z uváděných filmů jsou spojené s Českou republikou. Jedním z nich je dokumentární portrét tuzemského filmového klasika Život a film – Labyrintové životopisy Vojtěcha Jasného, který natočil Jasného student Arkaitz Basterra. Druhým titulem je celovečerní režijní debut španělského absolventa FAMU Diega Fandose Kosmos. V mozaikovitém dramatu o uneseném podnikateli si zahrál mimo jiné Kryštof Hádek. Režisér i herec se promítání zúčastní a budou po něm divákům k dispozici při diskusi.

La Película, 16.– 21. února v pražském biografu Světozor, poté se přesune do brněnského kina Art, kde proběhne od 22. do 28. února. Lístky stojí 90 korun. Všechny informace jsou k nalezení na webových stránkách přehlídky www.lapelicula.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!