Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Sparta stihla na Letné jen vyrovnat

PRAHA Poprvé na jaře mohli fotbalisté Sparty snížit manko na vedoucí Slavii, s nímž vstupovali do jarní části sezony, jenže nabídnutou šancí pohrdli. Po remíze 1:1 s Libercem ve včerejší dohrávce zůstal jejich odstup jedenáctibodový.

Sparta přitom nebyla od vítězství daleko, jenže v domácím prostředí prohrávala a nakonec byla ráda i za remízu. „Druhou příčku jsme udrželi, ale mohli jsme mít větší náskok,“ ulevil si záložník Juraj Kucka, který Spartě svým gólem zachránil alespoň bod.

Jako by domácí útočníci byli nesví z nezvyklé situace na letenském stadionu, jehož obě tribuny zůstaly kvůli trestu za nedávný incident s dělbuchem zavřené.

Fanoušci u vchodu procházeli zdvojenou kontrolou a na více než osm tisíc sedaček jen sedal prach. Třízápasová sparťanská „klatba“ začala a sparťané mohli litovat: atraktivní souboj druhého týmu s třetím by si zasloužil lepší atmosféru.

Tím spíš, že domácí fotbalisté dlouho servírovali svěží a dynamický fotbal, kterému chyběly jen góly. Právě na obrovskou nepřesnost v zakončení Sparta doplácela.

Ve 25. minutě například Bony Wilfried poslal po centru zprava míč hlavou nad branku, o dvě minuty později zase vedle tyče mířil z dvaceti metrů Kucka. „Hráli jsme hodně aktivně, ale některé věci neřešili správně. Potřebovali jsme dát branku, ta by nás zklidnila,“ uznal domácí kouč Jozef Chovanec.

Jeho hráči si z liberecké branky udělali střelnici. Jedna střela vedle, druhá nad, a tak pořád dokola. Nebýt sítí za brankami, neměl by sparťanům ani na uzavřených ochozech kdo podávat míče.

Bod Spartě zachránil Kucka Zatímco Severočeši na Letné dlouho příliš nezlobili, domácí brzdila zbrklost, která si zvlášť zasedla na Wilfrieda. „Měli jsme alespoň jednu šanci proměnit. Takhle se vyhrávat nedá,“ uznal Kucka.

Role si oba soupeři vyměnili až ve druhé půli, kdy sparťané nečekaně polevili. A vidět začal být i liberecký ostrostřelec Andrej Kerič.

V 55. minutě ještě jeho střelu reflexivně vyrazil sparťanský brankář, jenže čtvrt hodiny před koncem se už Kerič dočkal. Přelstil oba domácí stopery a jemnou tečí hlavou poslal Liberec do vedení.

Jeho radost však notně pokazil domácí Kucka, který jen o čtyři minuty později tečovanou střelou z hranice pokutového utkání vyrovnal. Sparta druhou příčku uhájila, ale týden před derby se Slavií se příliš nevytáhla. „Zajímá nás jen druhé místo. Musíme ho prostě urvat,“ řekl záložník Jiří Kladrubský.

***

Sparta Praha 1

Slovan Liberec 1

Branky: 74. Kucka - 70. Kerič. Rozhodčí: Kovařík - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Berger, Kušnír - Papoušek, Liška, Dejmek. Diváci: 6907. Poločas: 0:0.

Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič (74. Matušovič) - Žofčák, Kladrubský, Kucka, Zeman (60. Berger) - Holenda (68. Kulič), Wilfried.

Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Dejmek, Košťál, Vulin - Papoušek (85. Radzinevičius), Gecov, Dočkal, Frejlach (64. Liška) - Kerič, Blažek (82. Dort).