Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Spartě uteklo v Plzni vítězství

Obrat se lídrovi fotbalové ligy nakonec nepovedl * Druhé místo v Teplicích si vybojovala Ostrava

PRAHA Pomalu, ale jistě. Takovým tempem si razí cestu za titulem fotbalisté Sparty, kteří včera nakonec vybojovali remízu 2:2 v Plzni. Sedm zápasů před koncem sezony jim nejvíc šlape na paty Ostrava, která v přímém souboji o druhé místo vyhrála 1:0 v Teplicích.

Dvoubodový náskok Sparty mohl být po velikonoční pomlázce bohatší. Většinu zápasu sice tým z Letné na západě Čech prohrával, ale pak během pěti minut skóre otočil. O výhru ale v nastavení po střele Rajtorala hosté přišli.

Trenér Jozef Chovanec přes závěrečné přetahování konečný výsledek bral. „Bylo by sice samozřejmě fajn mít v čele ligy čtyřbodový náskok, ale musíme být pokorní a vážit si i toho jediného bodu.“

Přesto by se Sparta měla především za Baníkem, který vyhrál už potřetí v řadě, začít ohlížet. Také jeho kouč Miroslav Koubek zůstal po vydařené sérii opatrný. „Byla to jen další epizoda. V tuto chvíli jsme druzí, ale do konce je ještě daleko a nic to neznamená.“ Báli se o neporazitelnost V Teplicích už podruhé nechali domácí soupeři všechny body. „Ale nemohu říci, že bychom zápas prohráli úplně zaslouženě. Nezvládli jsme jen jedinou situaci,“ zoufal si teplický trenér Jiří Plíšek. Měl na mysli gól sedmnáctiletého ostravského útočníka Matěje Vydry, jenž nekompromisní ránou pod břevno rozhodl vyrovnané utkání už v prvním poločase. Když zrovna hovořil na tiskové konferenci, v Plzni už pomalu začínal zápas Sparty.

Díky zaváhání Teplic měli už v tu chvíli letenští fotbalisté jistotu, že dál zůstanou první. Svěřenci trenéra Jozefa Chovance se už jedenáct měsíců těší v lize pověsti neporazitelného týmu a včerejší zápas na této bilanci nic nezměnil.

Unikátní série se včera ocitla v ohrožení. Do jejího konce totiž v Plzni zbývalo jen osm minut. Domácí drželi od začátku druhého poločasu pohodlné jednobrankové vedení a pražský klub přehrávali. Jenže v 83. minutě trknul do Vackova centru střídající útočník Wilfried a vyrovnal. O chvíli později Kucka v podobné situaci skóre otočil. Nepřipomíná vám to něco? Stejný scénář byl k vidění před necelým měsícem v Mladé Boleslavi. Tehdy Sparta vyhrála, ale včera se nakonec musela spokojit jen s bodem. Plzeňští totiž dokázali v nastaveném čase ještě vyrovnat díky pohotové reakci a zakončení obránce Rajtorala.

Zajímavou zápletku měly i další zápasy. Slavia vedená již podruhé Františkem Ciprem vyhrála po utkání domácího poháru se Spartou i další pražské derby s Bohemians 1905. Blýskl se hlavně slovenský záložník Petr Grajciar, který proměnil dva přímé kopy.

Nový trenér pomohl také Kladnu. Se Stanislavem Procházkou rozdrtilo v boji dvou týmů tonoucích na dně tabulky střížkovské Bohemians Praha 4:1.

Slavia Praha 3

Bohemians 1905 0

Branky: 71. a 79. Grajciar, 84. Trapp. Rozhodčí: Adámek - Večeřa, Peřina. ŽK: Kopic - Jindřišek, Štohanzl, Hartig. Diváci: 13 441. Poločas: 0:0.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic, Hubáček - Kysela (67. J. Černý), Janda (85. Trubila), Ragued, Grajciar - Vlček (59. Šenkeřík), M. Černý.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Rychlík - Kotyza (59. Bartek), Pávek, Kaufman (88. Cissé), Štohanzl -Škoda (52. Ibragimov), Hartig.

Bohemians Praha 1

SK Kladno 4

Branky: 66. Horáček - 28. a 61. Zoubek, 43. Beneš, 77. Novotný. Rozhodčí: Bílek -Zlámal, Urban. ŽK: Fenyk, Horáček, Flachbart. Diváci: 580. Poločas: 0:2.

Bohemians: Rodinger - Macháček (46. Horáček), Lencevič, Drobný, Flachbart - Fenyk (75. Kincl), Dobeš, Demeter, Grznár (46. Pospíšil) - Jeslínek, Ibe.

Kladno: Kostolanský - Mráz, Beneš, Gross, J. Procházka - Holub (81. M. Lička), Novotný, Cigánek (66. Zachariáš), Strnad, Zoubek - Tatanašvilli (85. Klinka).

FK Teplice 0

Baník Ostrava 1

Branka: 26. Vydra. Rozhodčí: Příhoda -Lhoták, Hojsík. ŽK: Mahmutovič, Došek, Ljevakovič - Mičola, Baránek, Marek. Diváci: 6783. Poločas: 0:1.

Teplice: Slavík - Siva (82. Doležal), Matula, Klein, Rosa - Kalivoda (72. Verbíř), Ljevakovič, Vachoušek, Stožický -Vondrášek (72. Došek), Mahmutovič.

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Lička (89. Wojnar) - Vydra (82. Greguš), Varadi, Mičola (90. Zeher).

České Budějovice 2

1. FK Příbram 1

Branky: 56. a 81. Horejš - 66. Huňa. Rozhodčí: Hrubeš - Kordula, Wilczek. ŽK: Otepka, Sedláček - Pleško, Pilík, Šmejkal. Diváci: 2763. Poločas: 0:0.

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Hunal, Krob - Volešák, Riegel, Otepka (87. Benát), Šíma (69. Hudson) -Meszároš (46. Ondrášek), Sedláček.

Příbram: Krbeček - Plašil, Nohýnek, Štochl, Šmejkal - Klesa (68. Pleško), Tarczal, Borek (79. Pilík), Hušbauer - Huňa, Fantiš (59. Wágner).

Viktoria Plzeň 2

Sparta Praha 2

Branky: 47. Bakoš, 90+3. Rajtoral - 82. Wilfried, 87. Kucka. Rozhodčí: Kovařík -Ubias, Novák. ŽK: Limberský - Kladrubský, Řepka, Kucka. Diváci: 6522. Poločas: 0:0.

Plzeň: Daněk - Ševinský, Navrátil, Rada, Limberský - Petržela (86. Lecjaks), Rada, Kolář, Rajtoral - Bakoš (90+2. Rýdel), Rezek.

Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Hoheneder, Kladrubský - Kucka - Sionko, Žofčák (58. Zeman), Vacek, Kadlec (85. Krejčí) - Lačný (58. Wilfried).

FK Jablonec 3

Sigma Olomouc 1

Branky: 37. Jarolím, 41. Eliáš, 86. Haurdič - 28. Petr. Rozhodčí: Paták - Pospíšil, Dobrovolný. ŽK: Dreksa, Komárek (oba Olomouc). Diváci: 2735. Poločas: 2:1.

Jablonec: Špit - Krejčí, Pavlík, Drsek, Jablonský - Jarolím (82. Michálek), Loučka, Eliáš, Kovařík (71. Haurdič) - Pekhart, Lafata (88. Vošahlík).

Olomouc: Lovásik - Janotka, Dreksa, Komárek, Machalický - Petr (79. Schulmeister), Rossi, Hořava (70. Navrátil), Bajer - Šultes, Ordoš (46. Nuc).

1. FC Slovácko 0

Slovan Liberec 0

Rozhodčí: Matějek - Mencl, Koval. ŽK: Dočkal, Dejmek, Gecov, Smetana, Kelič, Nezmar - Nestorovski, Košút, Abrahám. Diváci: 5220.

Slovácko: Filipko - Kuncl, Němčický, Košút, Kubáň - Fujerik, Abrahám, Perůtka (87. Zelenka), Cleber (46. Valenta) -Nestorovski (57. Švancara), Ondřejka.

Liberec: Zich - Kelič, Holeňák, Dejmek, Janů - Vácha (46. Nezmar), Liška, Gecov, Dočkal, Frejlach (88. Diviš) - Smetana (79. Papoušek).

1. FC Brno 2

Mladá Boleslav 3

Branky: 34. Kalabiška, 59. Rabušic - 25. a 38. Sedláček, 87. Kalina. Rozhodčí: Franěk - Filípek, Jiřík. ŽK: Křeček, Rabušic, Dostálek - Mendy,Táborský, Rolko. ČK: 83. Dostálek. Diváci: 2410. Poločas: 1:2.

Brno: Bureš - Jílek, Dvorník, Huška (43. Križko), Okleštěk - Dostálek, Křeček, Polách - Rabušic (76. Šural), Došek, Kalabiška.

Ml. Boleslav: Šeda - Kalina, Procházka, Rolko, Hrdlička - Zahustel, Mendy (79. Opiela), Kúdela, Sedláček (67. Poláček) - Kulič, Táborský (58. Chramosta).