Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Špitály otálejí s pořadníky na operace

Česko

PRAHA Přednostní ošetřování „kulichů“, tedy prominentních pacientů, které před několika dny nechtěně popsal ředitel Fakultní nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík, znovu rozpoutalo debatu o korupci a klientelismu v českém zdravotnictví. Cesty, jak úplatkářství v lékařské péči výrazně omezit, jsou totiž známé již dlouho. V praxi se ale využívají spíš zřídka.

Ukázkovým příkladem jsou fakultní nemocnice, které už loni v létě dostaly od ministerstva zdravotnictví jasný pokyn: bezodkladně připravit pořadníky, které pacientům řeknou, kdy přesně se dostanou na řadu se svojí operací. Ani půl roku poté ale mnohde listiny na internetu nejsou. Smělý plán elektronických pořadníků se tam totiž zasekl na problému zveřejňovat osobní údaje, který vedení špitálů otálí vyřešit.

„Čekáme, až to ministerstvo vyřeší. Prozatím proto pořadníky nezveřejňujeme, abychom se kvůli osobním údajům nedostali do nějakého rozporu,“ řekla LN mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková. Ze stejných důvodů seznamy neukázaly ani pražská Bulovka a brněnská nemocnice u sv. Anny.

Azádrhel v jednoduchém opatření, které mělo zprůhlednit pravidla přidělování termínů operací, připustilo i ministerstvo zdravotnictví. „Nefunguje to. Budeme to muset nejspíš nějak propojit s pojišťovnami, aby to hlídaly ony,“ uvedl první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka (TOP 09).

I mezi fakultními nemocnicemi jsou přitom výjimky, které ukazují, že problém s osobními údaji tak neřešitelný není. Například Fakultní nemocnice v Ostravě už pořadníky na operace na svém webu vyvěsila. Pacienti se mohou najít v seznamech operací kyčlí a kolen.

„Každý dostane identifikační číslo, které zná pouze on. Vidí, jak se v pořadníku hýbe, ale pro ostatní je to nerozklíčovatelné,“ popsal LN mluvčí špitálu Tomáš Oborný systém, o kterém v dalších nemocnicích zatím jen mluví.

„Ať mě operuje primář“ Další cestou, jak omezit uplácení u lékaře, je zrušení zákazu si na lepší péči připlatit. To už letos plánuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

V budoucnu by přitom nemuselo zůstat jen u lepšího materiálu či péče. Na takzvaný standard a nadstandard by se mohla rozdělit i rychlost dostupnosti ošetření. „Nabízí se otázka, zda pacientům neumožnit si legálně připlatit i rychlejší přístup k péči,“ řekl LN poslanec ODS Marek Šnajdr. Jinak řečeno, lidé by si mohli zaplatit třeba dřívější operaci kyčle. Nesmělo by to být ale na úkor ostatních pacientů, kterým by pojišťovna garantovala provedení stejného zákroku například v horizontu tří měsíců.

Kromě termínu operace by si navíc lidé mohli za peníze vybrat i konkrétního lékaře. „V řadě zemí Evropy si mohou pacienti legálně zaplatit, že je bude operovat například přednosta kliniky,“ uvedl předseda výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS. Ministerstvo zdravotnictví se na tyto plány z ODS zatím dívá spíš skepticky. Například přednostní operace by si podle Pavelky museli pacienti platit zcela sami. „Není možné přeskakovat někoho v pořadníku,“ uvedl.

***

Nadstandard * Kvůli lehčím sádrovým obvazům nebo kvalitnějším protézám kloubů budou muset pacienti už brzy sáhnout do peněženky. Počítá s tím ministr zdravotnictví Leoš Heger, který už letos plánuje zrušit zákaz připlácení. * V budoucnu by se však takzvaný nadstandard mohl týkat i doby čekání u lékaře či na operaci. Podle Marka Šnajdra z ODS by si totiž pacienti mohli připlatit nejen na lepší, ale i na rychlejší péči. * Rychlejší péče za peníze by se ale nesměla dotknout ostatních pacientů. Nejprve se proto podle Šnajdra musí stanovit, v jaké době budou pojišťovny dostupnost konkrétních výkonů garantovat.

Autor: