Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

100. výročí narození Bicana. Proč Slavia? Přišla dřív než Sparta

Sport

  11:35aktualizováno  15:56
PRAHA - Stovky gólů, střely prudké i technické oběma nohama, parády prováděné s balonem v úžasné rychlosti. Uznání příznivců Rapidu a Admiry Vídeň a ještě víc Slavie Praha, kde hrál nejdéle, Vítkovic a Hradce Králové. Ale i klatba komunistického režimu, kterému se Josef "Pepi" Bican hodil jen do škatulky s cedulkou "příslušník buržoazie". Ke 100. výročí jeho narození přinášíme rozhovor, který legendární kanonýr poskytl Lidovým novinám v lednu 2001, necelý rok před smrtí.

Josef Pepi Bican foto: SK Slavia Praha

Bican v Síni slávy

Legendární kanonýr Josef Bican bude uveden do Síně slávy českého fotbalu. Fotbalová asociace ČR se tentokrát dohodla s jeho synem Ivanem a bývalého reprezentačního útočníka ocení při středečním 100. výročí narození slavného hráče.

Jarmila a Josef Bicanovi se tehdy vrátili z německého Rotenburgu. Fotbalovému šlechtici, který ve všech svých zápasech včetně přátelských zaznamenal kolem pěti tisíc gólů, tam konečně přiznali to, co mu dlouhá léta upírali. Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků jej vyhlásila králem ligových střelců dvacátého století – v Rakousku a Československu se jím stal celkem dvanáctkrát (643 ligových branek, z toho 196 za Rapid a Admiru). Až za ním skončili Brazilci Pelé a Romário – oba si připsali o jednu ligovou korunu méně.

LN Proč jste si vlastně v roce 1937, kdy jste odcházel z rakouské Admiry, vybral Slavii?
Hrála technický fotbal. Znal jsem ji ze soubojů s Rapidem ve Středoevropském poháru, kopali v ní Puč, Čambal, ale hlavně Vlasta Kopecký. Podle mě to byl jeden z nejlepších nahrávačů na světě. Z jeho přihrávek jsem později hodně těžil. Navíc jsem se cítil jako Čech, od malička jsem jezdil k babičce a dědečkovi do Sedlice u Strakonic. Tak jsem dal slovo Slavii, sparťanští činovníci přišli těsně potom. Ale kdoví, kde bych skončil, kdyby si pořadí vyměnili.

LN Pane Bicane, často kritizujete současné fotbalisty, což jste dělal už před třiceti lety. Podle vás jsou pomalí, neproměňují šance a podobně. Není to ale také tím, že fotbal je dnes mnohem rychlejší než kdysi a na všechno je méně času?
Kdepak. Pane, když já běhal stovku, tak mi naměřili 10,8 vteřiny. Porážel jsem Mirko Paráčka, pozdějšího sportovního novináře, ten mě dokonce lákal, abych ve sprintu reprezentoval. A střelba? Šance jsou pořád stejné jako kdysi, jenom je třeba je proměňovat. Fotbal se musí pilovat od malička, kopat o zeď oběma nohama, a na tréninku střílet a střílet. Protože góly, to je ta nejkrásnější věc na světě.

Celý rozhovor můžete dočíst v pondělním vydání Lidových novin.

Co ještě v rozhovoru zaznělo?

  • Jaká byla Bicanova cena, když přestupoval z Admiry do Slavie?
  • Lákali ho Němci během 2. světové války do svých řad?
  • Proč po válce neemigroval?
  • Proč mu komunisté něvěřili?
  • Setkal se někdy s Pelém?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!