Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klukům přeju tu nejsilnější skupinu, říká před losem fotbalového Eura Švancara

Sport

  11:53
PRAHA - Už v sobotu večer bude česká fotbalová reprezentace znát soupeře v základní skupině Eura 2016, které se v červnu uskuteční ve Francii. Slavnostní losování v Paříži pochopitelně neujde pozornosti ani českým fotbalových expertů. „Přál bych klukům tu nejsilnější skupinu,“ říká v anketě serveru Lidovek.cz Petr Švancara.

Česká fotbalová reprezentace. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Na Euru 2016 se představí 24 týmu v šesti skupinách po čtyřech. První dvě mužstva z každé skupiny postoupí rovnou do osmifinále, doprovodí je nejlepší čtyři týmy na třetích místech.

Čeští fotbalisté figurují v třetím výkonnostním koši a hrozím jim i skupina smrti. Tak lze totiž bez nadsázky nazvat skupinu, kam kromě supersilných týmů z 1. koše (Francie, Španělsko, Anglie, Německo, Portugalsko, Belgie) přibude ještě dlouhodobě úspěšná a hvězdami nabitá Itálie z koše druhého. Proti lepším týmům ale bude český tým uvolněnější, shodují se experti oslovení redakcí serveru Lidovky.cz.

Bývalým fotbalistům, z nichž někteří jsou pamětníky stříbrného Eura 1996 v Anglii, jsme položili dvě otázky: Koho byste přál české reprezentaci do základní skupiny? Jaké jsou reálné ambice české reprezentace?

Pavel Kuka, bývalý útočník, stříbrný z Eura 1996, střelec 29 reprezentačních branek

Pavel Kuka

Myslím si, že by pro nás byli schůdnější papírově silnější týmy, proti kterým bychom mohli překvapit. Pamatuju si, jak se nám něco podobného povedlo na Euru 96. To období před dvaceti lety mi to celkově hodně připomíná. Tenkrát jsme taky měli mladý tým, kterému nikdo moc nevěřil a nakonec jsme do dotáhli až do finále. Teď by byl jakýkoliv výsledek počínaje postupem ze skupiny velký úspěch.

Petr Švancara

Petr Švancara, bývalý útočník Zbrojovky Brno a fotbalový bavič

Hrozně bych si přál ty nejlepší fotbalové země, které by pro nás všechny byly velkým lákadlem. Osobně bych moc rád proti nám viděl Itálii, tak snad to vyjde (smích). Na úrovni, kde jsme my, jsou kromě Německa, Španělska a možná ještě někoho dalšího všechny týmy hrozně vyrovnané. Tam už se pak vybírá hodně těžko někdo přijatelnější. Ale já bych si opravdu přál to nejsilnější skupinu, která by nás pořádně prověřila a byla by nesmírně atraktivní pro všechny fanoušky.

Zdeněk Psotka, bývalý brankář a trenér Sigmy Olomouc

Přestože se počet týmů na Euru rozšířil, tak mají všechny mužstva velkou kvalitu a mohou na krátkodobém turnaji překvapit. To platí samozřejmě i o nás. Je asi jedno, koho konkrétně dostaneme. Pro českou náturu je možná lepší, když se nic moc neočekává, tím pádem by nám asi více seděla pozice outsidera. Ale věřím nám. Trenéři Vrba a Brückner jsou vynikající stratégové, kteří připraví kluky i na ty nejtěžší zápasy.

Karel Poborský.

Karel Poborský, bývalý záložník, člen stříbrného týmu z Eura 1996, fotbalový funkcionář

Když se vyhneme Němcům, Italům a spol., tak to bude jenom dobře. Los je potřeba brát tak, jak přijde. Je ale pravda, že se kolikrát proti silnějším mužstvům hraje snáž, protože nejste pod takovým tlakem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!