29. června 2011 10:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Atraktivní ženský fotbal: už předčil i formule

Fotbalistky USA. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalistky USA. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Ve formuli 1 prožívá Sebastian Vettel výjimečnou sezonu, ale v Německu jeho úspěchy mají výraznou konkurenci. Možná trochu překvapivou. Větší davy vábí ženský fotbal.

Údaje o sledovanosti zápasu, ve kterém obhájkyně titulu na domácí půdě porazily Kanadu 2:1, představují zatím největší senzaci mistrovství světa. Na začátku turnaje ohlásila televizní společnost ARD, že vítězství favoritek soutěže zajímalo u obrazovek 18 milionů diváků, Vettelův triumf ve Velké ceně Evropy se setkal jen s polovičním zájmem. 

"Prostě fantastické. Absolutní šílenství," citovala agentura Reuters reakci programového ředitele Ralfa Scholta, když se dozvěděl, jak atraktivní pořad jeho stanice odvysílala. Podařilo se výrazně vylepšit dosavadní rekord z roku 2003, kdy se 10 milionů diváků sešlo u sledování finále světového šampionátu, v němž Němky porazily Švédsko.

Diváci mají zájem být také přímo na stadionu. Dopředu vyprodali už 80 procent z 900 tisíc vstupenek, davy jsou k vidění také ve fanouškovských zónách.

Fanoušci mají na turnaj čas
To jen dokazuje, že ženský fotbal už dávno přestal být zábavou pro pár hráček, které v minulosti zkoušely, jak jim půjde ryze mužský sport. Za posledních čtyřicet let si fotbalistky získávají stále větší pozornost. Nejlepší hráčka světa Marta naposledy při předávání Zlatého míče pózovala vedle Lionela Messiho.

Kdo ignoruje růst ženského prvku ve fotbale, zadělává si dnes na problémy. UEFA zavedla dokonce pravidlo, že každý klub, který chce hrát mužskou Ligu mistrů, musí mít vlastní ženský tým.

"Jsem si jistá, že ženský fotbal na tom ještě nikdy předtím nebyl lépe," tvrdí trenérka anglické reprezentace Hope Powellová. K zvyšující se popularitě mistrovství světa podle ní přispělo, že se turnaj koná v období, kdy mu nekonkurují žádné jiné soutěže. "Fanoušci mají čas šampionát sledovat a příležitost si ho oblíbit."

Největší baštou ženského fotbalu zůstávají Spojené státy, kde ženy tvoří 40 procent všech hráčů, ve Švédsku je jejich podíl čtvrtinový. V Česku tvoří v počtech výraznější menšinu. Mužů registruje Fotbalová asociace 700 tisíc, žen 11 tisíc – to je jeden a půl procenta.

Stopa mezi rozhodčími
Také mezi rozhodčími zůstává žen v Česku jako šafránu. Podle údajů předložených na nedělní valné hromadě jich je 51. Jedna mezi nimi však výrazně vyniká. Pokud se potvrdí spekulace, Dagmar Damková ale po účasti na šampionátu uzavře kariéru sudí a stane se první ženou v komisi rozhodčích UEFA, jejímž předsedou je Pierluigi Collina. I to by znamenalo další posun.

Větší profesionalita sebou přináší také negativní jevy. Na mistrovství světa odhalili včera první dopingový případ, který se týkal náhradní brankářky Kolumbie. Příznivé zprávy spojené s ženským fotbalem však zatím jasně převažují.

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.