4. června 2011 21:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Damková a spol. cítily tlak. Od hráčů nakonec sklidily pochvalu

Dukla, Zlín, Damková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dukla, Zlín, Damková. | foto: ČTK

PRAHA Vůbec poprvé v historii českého profesionálního fotbalu dostala trojice žen šanci rozhodovat utkání mužů. Trojlístek Dagmar Damková, Adriana Šecová a Lucie Ratajová se představil při utkání druhé ligy mezi Duklou Praha a Zlínem a vedl si poměrně s přehledem. Jejich nominace prý byla odměnou za výkon ve finále Ligy mistryň, které společně řídily na konci května. Dnes však prý cítily možná ještě větší tlak.

"Tlak byl maximální. Ale snad jsme ukázaly, že i holky to zvládnou," řekla po utkání v rozhovoru s novináři Dagmar Damková. "Finále Ligy mistrů je náročné, protože to je jeden jediný důležitý zápas, kde když uděláte jednu chybu, tak bude hrozně vidět. Tento zápas byl ale také hodně veliký, protože na nás najednou v televizi koukala spousta rozhodčích a říkali si: 'Tak se nám, ženský, ukažte'," porovnala náročnost obou zápasů.

Také její asistentky potvrdily, že tlak na ně byl enormní. "Obě utkání se těžko porovnávají, ale je pravda, že tlak by se dal asi srovnat. Dnes byl možná mediálně asi ještě větší. Bylo to v televizi, takže to asi bylo malinko náročnější," přiznala Lucie Ratajová, pro kterou šlo o premiéru v druhé lize mužů. Nechtěla si však připouštět, že se svými kolegyněmi dostala velkou šanci, kterou nesmí promarnit. "Na to nemůžete myslet. Je třeba podat co nejlepší výkon a užít si to," dodala.

Damková a Dukla.

Za svůj výkon však sklidily hlavně pochvaly. "Ženský to zvládly perfektně. My hráči jsme jim k tomu snad taky přispěli, že jsme nijak nebláznili. Věřím, že se jim tu pískalo dobře a že se budou rády vracet na Duklu," uvedl kapitán Dukly Patrik Gedeon.

Hráčům ženy - rozhodčí prospívají
Také samy rozhodčí potvrdily, že hráči přistoupili k utkání s vědomím, že pískají ženy, a proto si tolik nedovolovali. "Hráči přispěli k tomu, aby to bylo pohodové utkání. Někteří muži to berou tak, že se s námi tolik nehádají, jako kdyby pískali muži. Podle mě to hráčům prospívá, protože vidí, že to jde i bez těch sprostých slov, nadávek a bouřlivých reakcí," řekla Adriana Šecová.

Řídit zápas s dalšími dvěma ženami sice není pro Damkovou žádná nová zkušenost, dnešek prý však byl přeci jen trochu výjimečný. Zvláště proto, že její asistentky byly pod větším tlakem. "My jsme na sebe zvyklé. Pro mě to bylo utkání jako každé jiné, pro holky to bylo ale asi trochu více stresující," uvedla Damková, podle které je rozdíl, když píská s muži nebo se ženami. "Je to malinko jiné. Holky k tomu přistupují svědomitěji než kluci. Snaží se být přesně tam, kde mají být. To mi potvrdil i delegát. I v Lize mistrů je na klucích vidět, že to občas tak trochu odfláknou. Jde spíše o maličkosti, kterých si fanoušek občas ani nevšimne," prozradila.

Právě svědomitost je však zároveň i nevýhodou ženských rozhodčí. "Holky si berou chybu moc k srdci a musím jim říkat, že se nic neděje a jedeme dál.

Chlap to bere jinak," hledala rozdíly Damková. Když je však prý trojice sehraná, není žádný problém. "Já mám k holkám důvěru a ony snad taky vědí, že je v tom nenechám," dodala.

Prý by si s nimi v příští sezoně troufla i na utkání první ligy. "Pokud by byl zápas, ve kterém by 'o nic nešlo', tak by se to mohlo vyzkoušet. Na derby bychom si ale ještě netroufly, protože to je něco úplně jiného. Při něm je obrovský tlak," připustila Damková s tím, že si dnešní možnosti rozhodovat utkání mužů se svými kolegyněmi velmi váží. "Určitě si toho hodně cením a zařadila bych to v mých úspěších hned někam za všechna ta má finále," dodala sudí, která má na kontě vedle finále Ligy mistryň i finále ženského mistrovství světa.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.