4. června 2011 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalový unikát: ženy řídí muže

Teplice - Bohemians 1905 (sudí Damková). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplice - Bohemians 1905 (sudí Damková). | foto: ČTK

PRAHA Postup do první ligy už mají fotbalisté pražské Dukly dva týdny jistý, přesto jejich dnešní zápas se Zlínem budí pozornost. Na Julisce budou poprvé v Česku profesionální mužskou soutěž řídit výhradně ženské rozhodčí.

Reprezentace zažívá slabší období, ani domácí kluby v mezinárodní konkurenci příliš nezáří. Český fotbal se může chlubit před světem vlastně v jediném ohledu.

Ostatní země mu závidí špičkové ženské rozhodčí. Stačí se podívat dnes na pražskou Julisku. Hráče domácí Dukly a Zlína přivedou na hřiště tři dámy (od 17.30, vysílá ČT4). To se ještě v profesionální soutěži mužů nikde v Evropě nestalo. "Jen se potvrzuje, že fotbal už není výhradně mužská záležitost. Také mezi ženami najdete kvalitní sudí," tvrdí Dagmar Damková, která bude utkání řídit jako hlavní rozhodčí. Nominaci získaly kromě ní asistentky Adriana Šecová a Lucie Ratajová.

Ve fotbalových kruzích bourá Damková hranice už od roku 2003. Tehdy se stala první ženou, která řídila utkání první ligy. V následujících letech pískala třeba i finále domácího poháru nebo zápas o zlato na ženském turnaji na olympiádě v Pekingu.

Minulý čtvrtek s Šecovou a Ratajovou odřídila finále Ligy mistryň v Londýně. "Zápasu přihlížela komise rozhodčích UEFA v čele s Pierluigim Collinou," jmenovala Damková známého bývalého arbitra. "A hodnocení z jejich strany bylo velmi pozitivní."

Česká komise rozhodčích se rozhodla dát důvěru stejné trojici také v předposledním kole druhé ligy.

"Všechny prokazují dlouhodobě velmi dobré výsledky a jsou v rámci mezinárodního ženského fotbalu nasazovány na nejprestižnější utkání," nešetřil chválou předseda komise Luděk Macela.

Ústí nad Labem - Brno (rozhodčí Dagmar Damková)

V českém fotbale najdete zhruba třicet ženských rozhodčích. Na listině sudích pro dvě nejvyšší mužské soutěže se drží mezi asistenty ještě Jana Adámková. Vychovat kvalitní ženskou rozhodčí přes pokroky není vůbec lehký proces.

"Hodně záleží na podpoře okolí. Je důležité mít člověka, který vám pomůže a poradí, jinak to holky většinou psychicky nevydrží. Důležité je také, jak se vůči ženským sudím chovají mužští kolegové. Jestli nedávají najevo, že jim jen zabírají místo," zmiňuje Damková nejčastější úskalí.

V hokeji se ženské sudí do extraligy nedostanou
Z reakcí diváků alespoň postupně mizí předsudky, že žena nemůže plnohodnotně zastat tradiční mužskou roli. "Moji kolegové mi až závidí. Když se jdeme na hřiště rozcvičit, diváci mi často tleskají, zatímco oni slyší většinou jen nadávky. Když se na druhou stranu něco nepovede, lidi si toho na ženu víc dovolí a dovedou být hodně krutí."

Jisté je, že emancipace ve fotbale postupuje daleko rychleji než v hokeji. Ženská sudí se na extraligovém ledě navíc asi nikdy neobjeví. "Máme zhruba dvacet ženských rozhodčích, ale pískají nejvýš druhou ligu, tedy třetí nejvyšší soutěž," popisuje současný stav předseda komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Pavel Halas.

V kariérním postupu jim brání především fyzické limity. "Je to o rychlosti bruslení. V tom za mužskými kolegy zaostávají, jinak se jim ve všem vyrovnají."