Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly exploze. Podle policie šlo o cílený útok

Sport

  20:54aktualizováno  12. dubna 7:29
DORTMUND - Autobus fotbalistů Dortmundu cestou na úterní zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Výbuch zranil španělského obránce Marca Bartru. Utkání bylo kvůli incidentu přeloženo na středu. Policie vychází z toho, že výbuchy byly cíleným útokem na fotbalisty Dortmundu. Není jasné, co stojí v jeho pozadí. Nevylučuje ale žádnou možnost.

Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly exploze foto: ČTK

Exploze poničily týmový autobus na dvou místech krátce po odjezdu z hotelu, zhruba deset kilometrů od stadionu vestfálského klubu. Krizový štáb na stadionu následně rozhodl, že zápas se uskuteční ve středu od 18:45. Policie podle nočního vyjádření chystá na tento zápas rozsáhlá bezpečnostní opatření.

Státní zastupitelství vyšetřuje útok na fotbalisty Dortmundu jako pokus o vraždu. Při výbuchu se vysypalo několik oken. Podle listu the Guardian byla výbušná zařízení umístěná v zatáčce, kterou autobus projížděl a musel v ní zpomalit.

Podle policie byly výbušniny ukryté v křoví u silnice. „Musíme vyčkat, kam nás vyšetřování zavede,“ uvedla policejní mluvčí Nina Vogtová. Policie zatím neví, o jakou výbušninu šlo. Později večer oznámila, že později objevila podezřelý předmět u hotelu dortmundského týmu Borussie. Nic konkrétního však k nálezu neuvedla. Okolí ohledával i policejní dron.

Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly exploze
Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly exploze

V blízkosti místa činu se našel dopis. Státní zástupkyně Sandra Lückeová uvedla, že v něm někdo převzal za čin zodpovědnost. Policie psaní „intenzivně prověřuje“.

Policie po prvním zajištění scény pracuje s hypotézou, že šlo o útok silnými výbušninami. Podle německého deníku Die Welt je dortmundský autobus vybaven mimořádně silným bezpečnostním sklem, které pravděpodobně zabránilo vážnějším zraněním.

„Když jsme projížděli podél plotů, tak mezi auty a plotem vybuchla bomba. Všechno je ok. Bartra má pořezanou ruku a je v nemocnici,“ napsal polský obránce Łukasz Piszczek redaktorovi deníku Przegląd Sportowy. Španělský obránce Marc Bartra byl po útoku operován. Utrpěl zlomeninu v zápěstí, v paži měl střepy, uvedla policie

Roman Bürki, dormuntský brankář původem ze Švýcarska, v autobuse seděl vedle zraněného Bartry. „Autobus zatáčel na hlavní silnici a najednou se ozvala obrovská rána, pořádná exploze. Policie byla rychle na místě a situaci měla pod kontrolou. Všichni jsme byli v šoku... Po té ráně jsme se všichni chtěli schovat, ti, co mohli, leželi na podlaze,“ řekl o incidentu.

11.dubna 2017 v 20:41, příspěvek archivován: 11.dubna 2017 v 20:53

BREAKING: Borussia Dortmund vs Monaco postponed - set to be played tomorrow, exactly 18:45 GMT #Dortmund #dortmundmonaco https://t.co/yB3jsktVQV

Incident se stal necelé dvě hodiny před plánovaným výkopem. „Hráči jsou v bezpečí. Na stadionu a kolem něj nehrozí žádné nebezpečí,“ informovala Borussia na svém twitterovém účtu krátce po explozích. „Tady na stadionu není žádný důvod k panice,“ řekl fanouškům hlasatel. Po odložení zápasu vyzval diváky, aby vyčkali s odchodem. Příznivci Monaka v ochozech skandovali „Dortmund“ na podporu domácího klubu.

„Hráči to dají stranou a budou schopni podat obvyklý výkon,“ je přesvědčen předseda dortmundského klubu Reinhard Rauball. „Nejhorší by bylo, kdyby ti, co ten útok zosnovali, dosáhli svého,“ uvedl.

Borrussia Dortmund na Twitteru používá hashtag #bedforawayfans, kterým se snaží povzbudit místní fanoušky k tomu, aby nabídli nocleh těm monackým fandům, kteří se měli v plánu po původně úterním zápase vrátit rovnou domů. Na sítích se objevují desítky takových nabídek. „Postel pro dvě osoby jen 30 minut od Dortmundu“ píše například jedna dívka na Twitteru. Lidé také přinášejí na policejní stanici kávu a občerstvení.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...