9. října 2008 15:03 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Baroš: O Turecku ne

Milan Baroš v dresu Galatasaraye se rve jako lev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Baroš v dresu Galatasaraye se rve jako lev. | foto: ČTK

PRAHA "Evet tabii ki... Galatasaray i in 4 ma oynadim. Ve taraftarlar muhte em,“ řekl Milan Baroš. Nerozumíte? Není divu. Pokud se totiž chcete dozvědět něco o novém fotbalovém působišti a zlepšující se formě reprezentačního útočníka, musíte se naučit turecky.

Baroš si prý z Istanbulu přivezl přísný zákaz mluvit o klubu, a český fanoušek si tak musí vystačit s domovskými stránkami Galatasaraye. „Milan po dohodě s klubem bude odpovídat pouze na otázky týkající se reprezentace,“ uvedl tiskový mluvčí národního týmu Lukáš Tuček na reprezentačním srazu.

Baroš tak musel mluvit pouze o nadcházejících dvou utkáních, soupeřích nebo třeba o počasí.

„Cítím se dobře,“ odpovídal Baroš na otázky týkající se znovunalezené formy. Novinářská vstřícnost nepomáhala. Baroš byl neoblomný. „Já nevím, jak se dá rozvést, že se cítím dobře,“ opakoval stále dokola střelec sedmi gólů v posledních pěti utkání v dresu tureckého velkoklubu.

„Tlak je nyní příjemnější“ „Je to dohoda se zaměstnavatelem. Vy na mě pořád tlačíte, ale já s tím také nic neudělám,“ bránil se Baroš. Podle zákulisních informací nemohou klíčoví hráči Galatasaraye mluvit ani s tureckými novináři. Až po konci sezony.

„Pokud o mně napíšete, že jsem takový či takový, je to vaše věc. Jen ctím svého zaměstnavatele. Nemohu nic dělat, i když se vám to nelíbí,“ vysvětloval odměřeně hráč podivného bobříka mlčení. Fanoušci se tedy nedozvědí, zda mu opravdu tolik sedí ofenzivní turecký fotbal, či spoluhráči Kewell s Lincolnem.

"Příjemný" tlak
Na otázky ohledně reprezentace ale vstřícně odpovídal. A že se teď od něj očekávají góly i v českém dresu, bere sportovně. „Byl jsem delší dobu pod obrovským tlakem. Tenhle tlak je nyní příjemnější. Každý útočník chce dávat góly, včetně mě. Budu rád, když je budu dávat i v nároďáku,“ netajil se Baroš, který po letech přijel na sraz jako obávaný stroj na góly.

Formu chce prodat i v nadcházejících dvou kvalifikačních utkáních v Polsku a doma se Slovinskem. „Chci pomáhat k vítězství a pomoci jako jedinec k postupu na mistrovství světa,“ dal si za úkol.

Očekává, že bude jednodušší se v Chorzóvě gólově prosadit. „V Polsku se bude lépe kombinovat. Budou chtít hrát fotbal a bude to jiné než v Severním Irsku. Nebudou jen zalezlí vzadu a čekat, tím se nám otevře prostor pro kombinační styl hry. I počasí nás čeká lepší,“ předpokládal kanonýr.

Pustil se i do hodnocení českého týmu pod vedením Petra Rady. „Nemáme sice hvězdy jako jiné týmy, ale máme velmi kvalitní a pracovitý tým. Kluci se rvou za Českou republiku,“ chválil tým Baroš.

Jediný rozdíl od působení Karla Brücknera vidí ve větší komunikaci kouče Rady s hráči. „Trenér Rada více volá klukům. Je s nimi neustále v kontaktu,“ dodal.

Michal Hořejší, Lidové noviny

RD DOLNÍ LIBOCHOVÁ
RD DOLNÍ LIBOCHOVÁ

Dolní Libochová, okres Žďár nad Sázavou
2 450 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz