Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berbr: S Peltou jsme kamarádi a nechtěl jsem jitřit emoce. Proto jsem stáhl kandidaturu

Sport

  11:44
Místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr se rozhodl nekandidovat na pozici předsedy, protože mu to nepřipadá etické vůči současnému šéfovi FAČR a jeho kamarádovi Miroslavu Peltovi, který je ve vazbě kvůli obviněni ze zneužívání dotací z ministerstva školství. Berbr také nechce svou osobou jitřit fotbalové prostředí a funkci předsedy asociace považuje za příliš politickou. Post místopředsedy však bude obhajovat.

Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr. foto: ČTK

Berbr na červnové volební valné hromadě nebude usilovat o zvolení do nejvyšší pozice, přestože podle svých slov dostal 21 nominací na předsedu. „Nechci jitřit fotbalové ani společenské prostředí. Moje osoba je vnímána některými lidmi velmi kontroverzně. Proto chci, aby se fotbalové prostředí zklidnilo,“ řekl Berbr na páteční tiskové konferenci.

Berbr se nebude ucházet o post předsedy FAČR, kandidaturu stáhl také Pelta

Kandidatura by mu nepřišla vhodná také kvůli osobnímu vztahu s Peltou. „Byť se to někomu nebude líbit, Mirek Pelta byl a je můj kamarád. Dneska není nikde napsáno, že je vinen. Jednou se z vazby vrátí a já s ním chci normálně komunikovat. Nezdá se mi etické, abych dnes zaujal jeho místo vůči němu, ani jeho rodině a známým,“ uvedl dvaašedesátiletý funkcionář.

Náplň funkce předsedy asociace mu navíc nevyhovuje. „Myslím, že v tomto státě ví asi pouze tři až pět lidí, co vůbec předseda FAČR musí dělat. Byť jsem tady s ním byl čtyři roky, tak až nyní zažívám, co to vlastně znamená,“ konstatoval Berbr. „Nechci se stát politikem, protože funkce předsedy je, jak nyní zjišťuji, naprosto politická,“ doplnil bývalý rozhodčí.

Svou roli v českém fotbale vidí úplně jinde. „Jsou to okresní a krajské fotbalové svazy, tam znám všechny delegáty jménem, znám jejich rodiny, znám jejich příběhy. Jsou to všechny amatérské soutěže, mládež, projekty a akademie, kde jsem stál na začátku,“ vysvětlil Berbr.

Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr (vlevo) a první místopředseda za...

Druhý místopředseda za Čechy Roman Berbr (vlevo) a první místopředseda za Moravu Zdeněk Zlámal.

Na rozhodnutí nekandidovat na předsedu podle něj měla zásadní vliv i dnešní schůzka s majitelem pražské Sparty Danielem Křetínským. „Bylo to velmi vstřícné a racionální jednání z obou stran. My spolu vycházíme velmi dobře. On má úžasnou mluvu, takže to mělo velký vliv,“ přiznal Berbr.

Sice podal kandidaturu na funkci místopředsedy, ale zároveň nevyloučil, že by se mohl z vedení asociace úplně stáhnout. „Variant je mnoho a teprve přijde čas na jednání, jak všechno dopadne,“ konstatoval Berbr.

Očekává, že ještě dnes Pelta zašle po advokátovi Bronislavu Šerákovi svou rezignaci. „Takový byl náš pokyn a Mirek s tím ve středu souhlasil,“ řekl místopředseda FAČR. „Když se stáhne ze všech funkcí, tak mizí jeden bod vazby. Veškeré funkce padají a tím nemůže dál ovlivňovat ze své pozici další vývoj. Doporučili mu to i právníci,“ dodal Berbr.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat