Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Předseda ČUS Jansta: Sport je žumpa a nepřítel státu kvůli politikům

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta hovoří na valné hromadě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta hovoří na valné hromadě. | foto: ČTK

NYMBURK Delegáti valné hromady České unie sportu (ČUS) vyzvali vládu, aby neprodleně zajistila financování sportu, a to včetně fotbalu, jinak hrozí kolaps českého sportu. Kvůli dotační aféře letos sportovní svazy, jednoty a servisní centra v regionech nedostaly prostředky na svou činnost. Předseda ČUS Miroslav Jansta řekl, že za kritickou situaci s pozastaveným financováním sportu mohou politici

Sport si po pádu Sazky znovu získal renomé a navýšení státních prostředků, ale nyní se Jansta obává, že se na něj znovu bude hledět skrz prsty. „Budou ukazovat: Vidíte, sport je žumpa! Nezavinil to ale sport, ale politici,“ uvedl Jansta. „Sport je v bublině, která se koulí a nikdo ji nechce rozmáčknout, abychom vyšli a stali se důstojným partnerem státu. Sport přitom ukázal, že když odstaví funkcionáře, kteří zašantročili majetky (po pádu Sazky), tak je schopen fungovat,“ dodal.

Sportovní svazy a jednoty dosud nedostaly finanční prostředky na svoji činnost, kterou měly obdržet do konce března. „To se ještě nestalo,“ řekl Jansta. „Jsou přijaty rozpočty svazů a klubů, které mají závazky. Ty jsou ohroženy, jak to budou plnit. Bude se škrtat a může dojít k závažné situaci.“

Ministr financí Andrej Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš.

Ministryně školství Kateřina Valachová nejdříve nevyplácela zálohy s odůvodněním, že řešila nesrovnalosti v úseku sportu. Začátkem května pak policie zatkla předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu a náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou kvůli podezření, že domlouvali rozdělování peněz na investice. Poté Valachová zastavila vyplácení úplně. V pátek přislíbila, že v června budou vyplaceny zálohy ve výši minimálně poloviny loňské dotace.

„Ministryně má zasáhnout personálně a ne trestat sport. Nemůže být postižen sport jako celek,“ řekl Jansta, kterého policie rovněž vyslechla.

Problémem podle Jansty je fakt, že odbor sportu na ministerstvu je nedostatečně personálně obsazen. „Předloni jsme pořádali konferenci Sport = nepřítel státu, a teď se zdá, že sport je pořád nepřítelem státu. I když se hodně udělalo, tak úseku sportu chybí odborníci. Jednoduše nám chybí institucionální zastoupení sportu, aby nevznikaly různé kauzy. Vždy může přijít selhání jednotlivce, jde o velké peníze, ale nemáme zastání, své jasné představitele a teď se to ukázalo,“ řekl Jansta.

Podle něj se na ministerstvu školství těžko jedná o zkvalitnění odboru sportu a nastavení pravidel kvůli častým výměnám ministrů. „Od roku 2012 jsem předsedou ČUS a zažil jsem už šest ministrů, pět náměstků pro sport a čtyři vedoucí oddělení pro sport. Jak to má fungovat, když je diskontinuita? Ohrožení fungování českého sportu je ze strany státu. Že se stanou chyby jednotlivce, že zklame, tím nesmí být ohrožen systém a to tady je,“ uvedl Jansta.

V ČUS funguje registr sportovců i nemovitostí na internetu a Jansta míní, že jeho organizace (nástupce ČSTV) udělala vše pro zprůhlednění sportu. „Teď je na řadě stát. Stát pokulhává a teď se to ukázalo v plné nahotě,“ uvedl šéf unie.

Horší než po pádu Sazky

„Je ohroženo fungování českého sportu. Situace je horší, než byla při pádu Sazky,“ uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta. „Je to vážné, protože není vyplaceno padesát procent programů, které měly být vyplaceny do konce března,“ řekl.

V pátek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová po mimořádném jednání Národní rady pro sport uvedla, že sportovní svazy dostanou na svou činnost v červnu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. „To jsem přivítal, ale je třeba říct, že tím jedině plní svoji povinnost,“ uvedl Jansta. Zbytek peněz obdrží sport po novém posouzení žádostí.

Zároveň Valachová a Národní rada pro sport vyzvaly Fotbalovou asociaci ČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu. Vedení ČUS si ale myslí, že by finance k fotbalovým klubům měly doputovat přímo od státu. „Jakoby fotbal byl něco špatného a nebyl součástí sportovního hnutí. Nemůže být odstřižen, peníze jsou především směřované do klubů a jednot,“ prohlásil Jansta.

Delegáti Valhé hromady ČUS v prohlášení uvedli, že jsou zásadním způsobem porušovány zásady vlády pro financování neziskového sektoru, podle kterých již měla být ke konci března vyplacena nejméně polovina všech neinvestičních dotací. Současně žádají vládu, aby zajistila okamžité personální posílení úseku sportu na ministerstvu, aby byla obnovena jeho plná funkčnost.

Valná hromada České unie sportu v Nymburku.
Šéf českého tenisového svazu Ivo Kaderka na valné hromadě České unie sportu,...

„Úsek pro sport nebyl posílen o sportovní legislativu a ekonomiku. Potřebujeme tam mít odborníky. Už letos vázlo zpracování programů a rozdělování peněz, protože ty lidi na to nestačí. Je vidět, že stát v tom zaspal,“ řekl Jansta.

Zároveň sportovní funkcionáři vyzvali vládu, aby vypracovala systém podpory a rozvoje. „A to v souladu se směrnými dokumenty Evropské unie a v souladu s již schválenými koncepcemi rozvoje sportu v České republice,“ stojí v prohlášení.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....