Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bereme pakatel. Dokud nám nepřidáte, nebudeme hrát, říkají stávkující španělské fotbalistky

Sport

  5:00
PRAHA - Více než dvě stě fotbalistek hrajících nejvyšší španělskou soutěž stávkuje za vyšší mzdy. Po vzoru amerických fotbalistek, který žádají po tamním svazu srovnání platových podmínek s muži, i ony touží vydělávat stejně jako jejich mužští kolegové.

ilustrační snímek foto: Reuters

Po neúspěšném jednání se španělským fotbalovým svazem (RFEF) se více než 200 hráček ze 16 prvoligových klubů (93 procent všech ligových hráček) rozhodlo vstoupit v sobotu 16. listopadu na dobu neurčitou do stávky.

Zatímco kluby jsou ochotné zavést pro hráčky novou minimální roční mzdu 16 tisíc euro (asi 416 tisíc korun), hráčské odbory na říjnovém jednání v Madridu požadovaly mzdu 20 tisíc eur (asi 520 tisíc korun).

Hráčky chtějí profesionální smlouvu, která by upravovala pracovní podmínky, minimální mzdu a opatření pro případ mateřství. I kvůli tomu nebyl odehrán ani jeden z osmi naplánovaných víkendových duelů.

Například tým UDG Tenerife na klubovém webu vydal prohlášení o „respektování práva hráček na podporu stávky“, v němž mluví o tom, že stávkují kvůli příštím generacím španělských fotbalistek.

Španělské reprezentantky Ainhoa Tirapuová z Bilbaa nebo Silvia Meseguerová z Atlética Madrid zase vytvořily dokument, v němž uvádějí, že bojují za bývalé i současné hráčky, ale i za ty, které jednoho dne budou na jejich místě.

Fotbalistky Finska se radují ze vstřelené branky.
Fotbalistky Liverpoolu na americké přípravném turné.

Španělky tak navázaly na dřívější boje o rovnoprávnost reprezentantek USA, Dánska, Irska nebo Nigérie. Ve Finsku hráčky dokonce dosáhly srovnání odměn s mužskými reprezentanty.

Vůbec poprvé se však stávkuje na klubové úrovni, nejde tedy jen o španělské hráčky. Klubům tak hrozí sankce od UEFA například v podobě zákazu účasti v evropských pohárech.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!