2. prosince 2011 13:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bílek si před losem ME přeje naději i Anglii

Michal Bílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Bílek | foto: ČTK

KYJEV/PRAHA Ani na pátém Euru v řadě nebudou fotbalisté chybět, a přece se mnohé změnilo. Reprezentační delegace zažije na dnešním losování základních skupin v Kyjevě zvláštní premiéru. Češi jsou totiž poprvé v samostatné historii žebříčkově nejhorší zemí, která na šampionát postoupila.

Z tváře trenéra národního týmu Michala Bílka lze přesto vyčíst pouze radost. Není divu, navzdory velké kritice provedl svůj výběr kvalifikací až do baráže, kde vyřadil Černou Horu, a v pořadí FIFA si polepšil alespoň na 33. místo. Vůbec mu nevadí, že jsou Češi spolu s Francií, Dánskem a Irskem v posledním koši, vyhrazeném pro ty nejslabší. "Na los závěrečného turnaje jedu poprvé a těším se. Jsem rád, že jsme si vybojovali právo být u těchto slavnostních událostí," neskrýval kouč nadšení.

Koše před losem Euro

GRAFIKU zvětšíte kliknutím. Složení košu pro los mistrovství Evropy.

"O všechny účastníky je velký zájem, jsme prakticky na stejné startovací čáře," přitakal manažer Vladimír Šmicer. Jeho slova ale nejsou tak úplně pravda. Fanoušci dvou finalistů minulého Eura Německa a mistrovského Španělska si v internetovém hlasování přejí Rosického a spol. nejméně z poslední výkonnostní skupiny. Ne proto, že by se jich báli. Prostě chtějí zažít zápasy proti věhlasným soupeřům.

PSALI JSME:

Vždyť ani Bílek si nepřeje dostat nejlehčí skupinu, složenou z Ukrajiny, Ruska a Řecka nebo Švédska. "Chtěl bych Poláky, jejich skupina hraje ve Varšavě a ve Vratislavi. Z druhého koše bych bral Anglii," přiznal trenér. I podle Šmicra má ideální skupina nabídnout postupovou šanci i kvalitní podívanou. "Atraktivní soupeř hráče namotivuje k velkým výkonům," doplnil.

Nejen on doufá, že se vyhne skupině smrti, složené z Německa, Portugalska a španělských mistrů světa, s nimiž svedl dvě neúspěšné bitvy už v kvalifikaci. Španělé a Nizozemci jsou největším postrachem všech zemí. Ty proto doufají, že z prvního koše dostanou spíš jednoho z pořadatelů. "Hlavně ne je. Pak už je to jedno," pravila ruská hvězda Alexej Berezuckij.