2. prosince 2011 21:16 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rozehnal: Rusové jsou favority. Umí pořádně kousat

Český fotbalista David Rozehnal, který momentálně hraje za francozský klub Lille | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český fotbalista David Rozehnal, který momentálně hraje za francozský klub Lille | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Před sedmi lety patřil do týmu, který na Euru prohrál semifinále s Řeckem. Stejným soupeřem, kterého čeští fotbalisté vyzvou spolu s Polskem a Ruskem v základní skupině dalšího mistrovství Evropy. "Tehdy nás porazili antifotbalem, ale tentokrát by byla škoda nepostoupit na jejich úkor z tak nadějné skupiny," říká obránce francouzského Lille David Rozehnal (31), člen širšího kádru reprezentace.

Souhlasíte, že je los milosrdný?
Pro nás je úspěch, že jsme se na Euro vůbec dostali, že tam můžeme hrát. Na druhou stranu musím uznat, že los je velmi dobrý. Ať už jsme v kvalifikaci předváděli lepší nebo horší výkony, tato základní skupina přináší naději. Všichni moc dobře ví, jak silné soupeře jsme mohli dostat.

Může český tým postoupit?
To musí být jeho hlavní cíl. Pokud kluci ukáží svůj nejlepší fotbal jako v barážovém dvojutkání proti Černé Hoře, tak určitě mohou pomýšlet na čtvrtfinále. Určitě se o to poperou, byla by škoda nepostoupit.

Kdo je podle vás favoritem tak vyrovnané skupiny?
Nejzvučnější a nejsilnější jsou podle mě Rusové, kterým se poslední dobou daří a umí pořádně kousat. Polsko je zase doma, bude se chtít předvést před vlastními diváky. Na Řeky si zase moc dobře pamatuji z Eura 2004, kdy nás vyřadili v semifinále. Ukázali absolutní antifotbal, ale vyhráli nakonec celý šampionát. Za mírného favorita ale pořád považuji Rusko.

Těší vás, že reprezentace odehraje zápasy základní skupiny ve Vratislavi, kam to budou mít fanoušci opravdu blízko?
Je pro ně hodně přístupné, určitě přijedou, zaplní spoustu míst na stadionu a vytvoří krásnou a bouřlivou atmosféru. Je to super nejen kvůli lidem, ale i kvůli klukům. Zažil jsem komplikované přesouvání na Euru v Portugalsku i cestování na mistrovství světa v Německu. Tam jsme odlétali už dva dny před zápasem. Teď bude tým na jednom místě a přesouvat se rovnou ze základního tábora na jeden stadion.

Nemrzí vás přece jen trochu, že se národní tým neutká alespoň proti jedné z velkých a slavných fotbalových zemí?
Fotbalista je v takové situaci vždycky nerozhodný. Znám to z vlastní zkušenosti. Když jsem s Lille očekával letošní los základní skupiny Ligy mistrů, přál jsem si podobné soupeře jako má Plzeň - AC Milán a Barcelonou. To je nejlepší pro hráče, fanouška, klub i sponzory, kteří na takových zápasech víc vydělají. Jenže kdyby jsme dostali do Eura atraktivní skupinu smrti, tak nepůjdeme dál. Takhle máme velko šanci postoupit a pak stejně na týmy jako Španělsko, Anglie, Německo a Nizozemsko narazíme ve čtvrtfinále nebo třeba i v semifinále. Tam si to pak můžeme vynahradit.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.