2. prosince 2011 17:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nahé aktivistky protestovaly v Kyjevě proti Euru

Ukrajinské ženy se svlékly před kyjevským Olympijským stadionem, aby upozornily na nebezpečí, jež přináší blížící se mistrovství Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinské ženy se svlékly před kyjevským Olympijským stadionem, aby upozornily na nebezpečí, jež přináší blížící se mistrovství Evropy | foto: Reuters

Kyjev Pět mladých ukrajinských žen se svléklo před kyjevským Olympijským stadionem, aby upozornily na nebezpečí, jež přináší blížící se mistrovství Evropy, které země příští rok uspořádá spolu s Polskem. Turnaj podle aktivistek může z Ukrajiny udělat cílovou stanici sexuálního turismu.

Ženy z organizace za ženská práva Femen se před stadionem sešly jen několik hodin předtím, než se v ukrajinské metropoli uskuteční losování základních skupin evropského šampionátu. Než proti nim zasáhla policie, stačily s transparenty v rukou skandovat několik sexuálně zabarvených hesel zaměřených proti Evropské fotbalové unii UEFA.

"Chceme, aby fanoušci a (prezident UEFA) Michel Platini zapomněli na své hrátky, protože se musíme zabývat sociálními problémy na Ukrajině a tím, že se ze země stane Euro-bordel," uvedla vedoucí skupiny Alexandra Ševčenková.

Členky hnutí se zaměřují na boj za rovná práva žen a protestují výhradně polonahé, což jim zaručuje výraznou publicitu. "Jsme si jisté, že UEFA má zájem na rozvoji místní sexuální turistiky a dostupnosti sexuálních služeb během turnaje. Turnaj není jen o fotbale, hrozí tím, že se stane humanitární katastrofou," řekla organizátorka Anna Hucolová agentuře Reuters.

Skupina neprotestovala v souvislosti s evropským šampionátem poprvé. Minule překvapila nahoře bez prezidenta UEFA Platiniho při jeho inspekční cestě po ukrajinských stadionech na konci září.

ČTK