20. března 2008 13:49, aktualizováno  14:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brückner po EURU končí

EURO pro Brücknera bude poslední velkou akcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EURO pro Brücknera bude poslední velkou akcí. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner po červnovém evropském šampionátu v Rakousku a Švýcarsku skončí po šesti letech ve funkci.

Brückner to překvapivě oznámil na závěr dnešní tiskové konferenci v Praze, když zveřejnil nominaci na středeční přípravný zápas v Dánsku. 


Na dotaz, zda povede tým v srpnovém utkání v Anglii, které svaz dnes oficiálně potvrdil, odpověděl záporně. "Je to tak, že se mě ten zápas týkat nebude. Je velice nepravděpodobné, že byc

Karel Brückner

Brückner se stal reprezentačním trenérem oficiálně v prosinci roku 2001 poté, co Češi nezvládli baráž o postup na MS s Belgií. Jeho první akcí byl v únoru roku 2002 přípravný turnaj na Kypru. Zkušený kouč má u týmu aktivní bilanci 47 výher, 11 remíz a 11 porážek při skóre 155:54. Poslední reprezentační akce v únoru na Kypru se Brückner kvůli nemoci neúčastnil, proto se oficiální přípravný duel s Polskem do jeho statistik nezapočítává. Zápas v Dánsku bude pro Brücknera jubilejním sedmdesátým utkáním na lavičce národního týmu.

h pokračoval. Rozhodl jsem se skončit v roli hlavního kouče po mistrovství Evropy. Třicet čtyři let u trénování, to je dostatečně velká zátěž," řekl nečekaně Brückner. S národním týmem uspěl v každé ze tří kvalifikací. V roce 2004 získal na evropském šampionátu v Portugalsku bronzové medaile a o dva roky později přivedl mužstvo poprvé po 16 letech na mistrovství světa.


O možném odchodu osmašedesátiletého kouče, který tým převzal v lednu 2002, se už nějaký čas mluvilo. Manažer reprezentace Vlastimil Košťál ale nedávno naznačil, že pokud fotbalisté postoupí na Euru do semifinále, bude trenér osloven, aby pokračoval.


Po dnešním Brücknerově vyjádření se zdá být jisté, že svaz musí hledat nástupce. O případných nástupcích se zatím jen spekuluje. Padá jméno jeho asistenta Petra Rady, ale také Ivana Haška, který trénuje v Dubaji, kde mu smlouva končí v květnu. Tým by mohl převzít také kouč reprezentační jednadvacítky Vítězslav Lavička.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz